ocena miejsca: 5 / 4
oceń i Ty!

Cabo de Sao Vicenteodwróć kolory tekstu i tła

Niegdyś, za czasów Imperium Rzymskiego - Święty Przylądek, a dziś Przylądek Świętego Wincentego. Cabo de São Vicente to najbardziej wysunięty fragment nie tylko Portugalii, ale także Europy na południowy zachód. Swoją nazwę zawdzięcza świętemu Wincentemu z Saragossy. Oczywiście swoje określenie na to miejsce znaleźli również żeglarze nadając mu miano "Przylądek Ciepłych Gaci". Powód? To właśnie tutaj mieszają się ciepłe i chłodne prądy morskie. 

W przeszłości to miejsce było świadkiem morskich bitew. Ścierały się głównie wojska brytyjskie z innymi flotami - francuską, hiszpańską (walki o Gibraltar wraz z "bitwą przy świetle księżyca"), a także Portugalczycy w czasie wojny domowej.

 

Dzisiaj na Cabo, nie ma zbyt wielu atrakcji. Muzeum czy latarnia morska, która nadal jest ważnym punktem nawigacyjnym. Gdzieś tu w okolicy, podobno, mieszkał sam Henryk Żeglarz. Dodatkowo kilka straganów z pamiątkami. Jednak to, co najciekawsze, stworzyła natura. Wysokie, skaliste klify, jakby jednym, zdecydowanym ruchem odcięte i fale oceanu rozbijające się o kamieniste brzegi. Podmuchy wiatru, bezkres wody i ta nieograniczona przestrzeń. Nic tylko podziwiać i oddychać pełną piersią.

 

Na Cabo de São Vicente dojedziemy autobusem m.in. z Lagos lub Sagres (6 km) za 1,95 euro. Niestety, kursy nie są zbyt częste, a na domiar złego, kierowca czeka na Przylądku około pół godziny, po czym rusza w drogę powrotną.

 

Zobacz klify, zobacz rozbryzgujące się fale oceanu Atlantyckiego na Przylądku św. Wincentego - zobacz wideo.Pokaż Cabo de Sao Vincente na większej mapie


Zdjęcia Cabo de Sao Vicente


  Algarve - pogoda:
Dziś, 25 marca 2018
+18°  / +10°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: NW 27 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 65%
zachmurzenie: 7%
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 26 marca 2018
+18° C    /  +12° C
Słonecznie
wiatr: NW 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 27 marca 2018
+19° C    /  +14° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ESE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 28 marca 2018
+19° C    /  +13° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 29 marca 2018
+18° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 19 km/h
opady: 0.0 mm/h