ocena miejsca: 5 / 1
oceń i Ty!

Ateny rzymskieodwróć kolory tekstu i tła

Ateny rzymskie to przede wszystkim Agora rzymska z marmurową Wieżą Wiatrów, a także Łuk Hadriana i Świątynia Zeusa Olimpijskiego.

 

Agora Rzymska wytyczona została przez Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta w okolicy Akropolu i Agory greckiej. Obecnie w tym miejscu organizowane są wydarzenia kulturalne i koncerty. Za czasów panowania cesarza Hadriana plac został wyłożony marmurowymi płytami, a prowadziły do niego propyleje, których fasadę stanowiła Brama Ateny Rządzącej Miastem.

 

Na terenie agory w dobrym stanie zachowała się Wieża Wiatrów. W czasach starożytnych używana jako zegar miejski i wiatrowskaz. Każdy jej bok jest ozdobiony płaskorzeźbą jednego z ośmiu bogów wiatru: Boreasza dmącegow muszlę, Kajkiasza pozbywający się gradu z tarczy, Apeliotesa niosącego pszenicę i owoce, Eurosa przyzywającego huragan, Notosa odwracającego urnę i przyzywającego deszcz, Lipsa dmuchającego w żagle statku, Zefira rozrzucającego kwiaty i Skirona niosącego naczynie z węglem drzewnym. Ma 9 zegarów słonecznych. W czasach późniejszych wieża pełniła funkcję dzwonnicy, a także była miejscem zamieszkania dla tańczących derwiszów.

 

Niedaleko znajdują się ruiny Biblioteki Hadriana z II w., która nie przetrwała do czasów obecnych. W XIX w. mieściły się tu wojskowe koszary.

 

Świątynia Zeusa Olimpijskiego powstała w 131 r. p.n.e. i była największą grecką świątynią. W czasach swojej świetności miała 104 kolumny, z których do czasów obecnych zachowało się tylko 15. W jej wnętrzu znajdowały dwię dwa posągi - Zeusa i cesarza Hadriana.

 

Łuk Hadriana miał oddzielać Ateny antyczne od rzymskich. Z jednej strony łuku widnieje napis "Tu są Ateny, dawne miasto Tezeusza", natomiast z drugiej "Tu jest miasto Hadriana, a nie Tezeusza".Pokaż Ateny rzymskie na większej mapie

Zdjęcia Ateny rzymskie


  Ateny - pogoda:
Dziś, 18 stycznia 2018
+10°  / +7°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: NNW 42 km/h
ciśnienie: 1013 hPa
wilgotność: 31%
zachmurzenie: 6%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 19 stycznia 2018
+14° C    /  +7° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 20 stycznia 2018
+15° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 14 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 21 stycznia 2018
+15° C    /  +9° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SSW 25 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 22 stycznia 2018
+8° C    /  +4° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: WSW 31 km/h
opady: 0.0 mm/h