Informacje o Atenachodwróć kolory tekstu i tła

Ateny to stolica i jednocześnie największe miasto Grecji. Miasto stanowi jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w Europie i może poszczycić się wieloma zabytkami z czasów starożytnych. Najważniejszym z nich jest oczywiście Akropol.

 

Rys historyczny

Historia Aten sięga 2000 lat p.n.e. - z tego okresu pochodzą ruiny na wzgórzu Akropolis. Wokół wzgórza powstało miasto z licznymi zabudowaniami, m.in. agorą, teatrem i świątyniami. W czasach późniejszych miasto otoczyły Długie Mury, sięgające Pireusu i Faleronu. Szacuje się, że w czasach starożytnych to miasto-państwo zamieszkiwało ok. 100 tysięcy osób. Miasto było silnym ośrodkiem politycznym, a także umysłowym. W 338 r. p.n.e. Ateny straciły niepodległość na rzecz Macedonii, a następnie Rzymu, co przyczynia się do systematycznego upadku miasta. 

 

W XV w. Ateny znajdują się we władaniu Turków, którzy prowadzą wojnę z Wenecjanami. Dopiero w XIX w. miasto staje się stolicą państwa, która została przeniesiona z Nafplionu. Warto wspomnieć, że w 1896 r. w Atenach odbywają się pierwsze Nowożytne Igrzyska Olimpijskie. 

 

W czasie II wojny światowej miasto znalazło się pod okupacją niemiecką, a w latach 1944-45 w Atenach toczyły się zacięte walki, w wyniku których śmierć poniosły tysiące osób. 


Sezon turystyczny i pogoda

Ateny położone są w strefie klimatu podzwrotnikowego, śródziemnomorskiego. Średnia temperatura zimą to 9 stopni, latem - 27 stopni. Opady występują jesienią, zimą i wczesną wiosną, latem natomiast jest sucho. Na zwiedzanie Aten najlepiej wybrać miesiące wiosenne lub wczesną jesień, kiedy upały nie są już tak dokuczliwe. Jeszcze w październiku woda w morzu w tym regionie przekracza 20 stopni, niebo często jest bezchmurne, a temperatura przekracza 25 stopni. 

 

Jedzenie i picie

W Atenach można znaleźć zarówno restauracje typu fast-food, jak i tawerny czy lokale serwujące dania kuchni greckiej. Tych jest szczególnie dużo w okolicach Akropolu i w dzielnicy Plaka. Kuchnia grecka to przede wszystkim oliwa z oliwek, świeże warzywa, ser feta oraz baranina i wieprzowina. Najpopularniejsze dania to gyros i suvlaki. Do posiłku pije się przede wszystkim wino, popularne napoje to także piwo i retsina (wino żywiczne).

 

Czas wolny

W ramach odpoczynku od zwiedzania starożytnych ruin i muzeów można wybrać się do Pireusu, by pooglądać wielkie statki cumujące w porcie. Ciekawych rozwiązaniem jest również wypożyczenie samochodu i wycieczka za miasto. Możliwości jest kilka - jedna z okolicznych plaż, wyprawa na malowniczy Peloponez i nad Kanał Koryncki lub na północ i wschód od miasta, gdzie znaleźć można inne zabytki. Jeśli dysponujecie większą ilością czasu, warto rozważyć rejs statkiem na jedną z wielu greckich wysp.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.


Jak dojechać?

Do Aten najlepiej wybrać się samolotem. Czas przelotu z Warszawy to ok. 2 godziny i 40 minut. Do stolicy Grecji bezpośrednio latają z Polski linie LOT, a także Aegean. Przejazd samochodem jest możliwy, choć odległość jest bardzo duża, a podróż czasochłonna. Z Warszawy jest to prawie 2500 km i doba jazdy.  Ateny - pogoda:
Dziś, 23 października 2017
+25°  / +17°
Słonecznie

wiatr: S 15 km/h
ciśnienie: 1005 hPa
wilgotność: 42%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 24 października 2017
+21° C    /  +15° C
Słonecznie
wiatr: S 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 25 października 2017
+20° C    /  +10° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: N 18 km/h
opady: 0.5 mm/h

Czwartek, 26 października 2017
+18° C    /  +14° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 24 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 27 października 2017
+22° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: WSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h