ocena miejsca: 5 / 1
oceń i Ty!

Dolina Demianowskaodwróć kolory tekstu i tła

Dolina Demianowska należy do najbardziej znanych w Niżnych Tatrach. Spora w tym zasługa ośrodka narciarskiego u stóp Chopoka. Zresztą nie tylko zimą warto tu zawitać, ale również latem, gdy zieleń, ścieżki, szlaki oraz trasy rowerowe czekają na turystów. Mało? Są jeszcze jaskinie - Wolności oraz Lodowa, powstałe za sprawą podziemnego potoku Demänovka.

 

Pierwsza z nich, Jaskinia Wolności, składa się z sześciu poziomów. Zwiedzający mają do dyspozycji ciąg o długości 1870 metrów, gdzie mogą podziwiać różnorodne formy krasowe. Nacieki mienią się barwami różu, żółci, fioletu, czerwieni czy bieli. Natknąć się można także na odcienie ciemnozielone za sprawą żelaza czy też czarne od związków manganu. To nie wszystko. Fani podziemnych spacerów zobaczą jaskiniowe perły o wielkości grochu czy też oszronione stalaktyty. Jaskinia jest dostępna od początku maja do końca sierpnia.

 

Jaskinia Lodowa to fragment wielkiego ciągu w zachodnich stokach Demianowskiej Góry i Kurenców. Długość trasy jest podobna do opisywanej powyżej Jaskini Wolności, ale dla turystów przeznaczono fragment niespełna półkilometrowy! Tak czy inaczej, warto tu zajrzeć, aby móc podziwiać lodowe stalaktyty czy stalagmity. Pamiętajmy o cieplejszym ubraniu, bo w niektórych miejscach temperatura oscyluje w okolicach 0 °C nawet w najcieplejszych miesiacach roku.

 

Dolina Demianowska to nie tylko liczne szlaki czy też wspomniane jaskinie, ale również górskie szczyty z Dereszem i Dziumbierem na czele. Ośrodek Jasna pod Chopokiem? Oczywista oczywistość!Pokaż Dolina Demianowska na większej mapie


Zdjęcia Dolina Demianowska


  Chopok - pogoda:
Dziś, 24 lutego 2018
-8°  / -18°
Silne zachmurzenie

wiatr: ESE 14 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 79%
opady: 0.1 mm/h

Niedziela, 25 lutego 2018
-7° C    /  -19° C
Silne zachmurzenie
wiatr: NE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 26 lutego 2018
-6° C    /  -19° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 27 lutego 2018
-6° C    /  -16° C
Lekkie opady śniegu
wiatr: NE 6 km/h
opady: 0.1 mm/h

Środa, 28 lutego 2018
-8° C    /  -16° C
Lekkie opady śniegu
wiatr: WNW 4 km/h
opady: 0.1 mm/h