ocena miejsca: 5 / 4
oceń i Ty!

Splitodwróć kolory tekstu i tła

Split miastem Dioklecjana? Dość śmiała teza, w której jest ziarnko prawdy. To właśnie tutaj na początku IV wieku rzymski cesarz postanowił zbudować posiadłość, w której miał doczekać końca swego żywota. I pomyśleć, że dawniej był wioską położoną o kilka kilometrów od Salony - miejscowości będącej wówczas znanym ośrodkiem w Dalmacji. A dziś? To Split jest miastem, do którego zjeżdżają się turyści chcący zwiedzić Pałac Dioklecjana, mury obronne, wieże, świątynie, pałace i wszystko to, co składa się na architektoniczny kompleks rodem z antyku.

 

Mauzoleum ostatniego rzymskiego cesarza (poganina), które stało się zaczątkiem do wzniesienia katolickiej katedry św. Duje. Świątynię wyróżniają przede wszystkim wrota do budowy, których użyto drewna orzechowego (XIII wiek).

 

Stare Miasto nosi miano zabytku klasy zerowej i umieszczone jest na liście zabytków dziedzictwa kulturowego UNESCO. Warto się po nim powłóczyć, pospacerować wąskimi uliczkami, przysiąść pod parasolem na kawę, ruszyć w stronę nabrzeża, przy którym zacumowane są rybackie łodzie.

 

Fani piłki nożnej z pewnością ruszą w stronę stadionu Hajduka Split. To jeden z najsłynniejszych klubów piłkarskich w kraju obok Dinama Zagrzeb. Świadczą o tym liczne malowidła będące niemal wszędzie - przy autostradach, małych uliczkach czy na blokach. Natomiast fani Hajduka tzw. "Torcida" należą do najbardziej fanatycznych ekip.Pokaż Split na większej mapie


Zdjęcia Split


  Split - pogoda:
Dziś, 24 lutego 2018
+13°  / +4°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: ENE 13 km/h
ciśnienie: 1010 hPa
wilgotność: 54%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 25 lutego 2018
+3° C    /  -1° C
Umiarkowane lub silne opady deszczu ze śniegiem
wiatr: NE 14 km/h
opady: 2.8 mm/h

Poniedziałek, 26 lutego 2018
+3° C    /  +0° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: NE 9 km/h
opady: 0.7 mm/h

Wtorek, 27 lutego 2018
+4° C    /  +0° C
Umiarkowane opady śniegu
wiatr: SW 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 28 lutego 2018
+4° C    /  -1° C
Silne opady śniegu
wiatr: NNE 6 km/h
opady: 0.5 mm/h