ocena miejsca: 5 / 4
oceń i Ty!

Splitodwróć kolory tekstu i tła

Split miastem Dioklecjana? Dość śmiała teza, w której jest ziarnko prawdy. To właśnie tutaj na początku IV wieku rzymski cesarz postanowił zbudować posiadłość, w której miał doczekać końca swego żywota. I pomyśleć, że dawniej był wioską położoną o kilka kilometrów od Salony - miejscowości będącej wówczas znanym ośrodkiem w Dalmacji. A dziś? To Split jest miastem, do którego zjeżdżają się turyści chcący zwiedzić Pałac Dioklecjana, mury obronne, wieże, świątynie, pałace i wszystko to, co składa się na architektoniczny kompleks rodem z antyku.

 

Mauzoleum ostatniego rzymskiego cesarza (poganina), które stało się zaczątkiem do wzniesienia katolickiej katedry św. Duje. Świątynię wyróżniają przede wszystkim wrota do budowy, których użyto drewna orzechowego (XIII wiek).

 

Stare Miasto nosi miano zabytku klasy zerowej i umieszczone jest na liście zabytków dziedzictwa kulturowego UNESCO. Warto się po nim powłóczyć, pospacerować wąskimi uliczkami, przysiąść pod parasolem na kawę, ruszyć w stronę nabrzeża, przy którym zacumowane są rybackie łodzie.

 

Fani piłki nożnej z pewnością ruszą w stronę stadionu Hajduka Split. To jeden z najsłynniejszych klubów piłkarskich w kraju obok Dinama Zagrzeb. Świadczą o tym liczne malowidła będące niemal wszędzie - przy autostradach, małych uliczkach czy na blokach. Natomiast fani Hajduka tzw. "Torcida" należą do najbardziej fanatycznych ekip.Pokaż Split na większej mapie


Zdjęcia Split


  Split - pogoda:
Dziś, 20 września 2017
+18°  / +12°
Lekkie opady deszczu

wiatr: NE 12 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 74%
opady: 1.9 mm/h

Czwartek, 21 września 2017
+21° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: NW 25 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 22 września 2017
+22° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: WNW 17 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 23 września 2017
+22° C    /  +17° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSW 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 24 września 2017
+22° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: SE 19 km/h
opady: 1.1 mm/h