Porady i wskazówkiodwróć kolory tekstu i tła

Dojazd na Cypr

Na Cypr z Polski latają regularne i tanie linie lotnicze. Z Krakowa do Pafos latają linie Ryanair, natomiast z Warszawy i Katowic można dostać się do Larnaki liniami Wizzair. Ponadto bezpośrednie połączenia z Larnaką kilka razy w tygodniu oferuje LOT.

Poruszanie się po wyspie - ruch lewostronny, oznakowanie, drogi

Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Główne miasta i lotnisko w Larnace łączy bezpłatna autostrada. W oznaczonych miejscach można spodziewać się policji z radarem, szczególnie w cieniu pod wiaduktami. Poza centrami miast drogi na Cyprze są stosunkowo szerokie, ale niezbyt dobrze utrzymane. Progi zwalniające bywają słabo oznakowane, często można natknąć się na dziury i nierówności. Oznakowanie jest dobre, ale warto zabrać ze sobą mapę lub nawigację. Podobnie jak w Grecji, znak stop oznacza konieczność ustąpienia przejazdu. W przypadku drogi z pierwszeństwem nie ma żadnego znaku.

Pamiątki

Sklepy na Cyprze oferują całą gamę pamiątek. Można tu nabyć zarówno produkty lokalne, jak miody, słodycze, alkohole, oliwę, mydła, ceramikę czy rękodzieło, jak i produkty uniwersalne - torby, ręczniki, figurki, magnesy, pocztówki itp.

Przez pośrednika czy na własną rękę

W ostatnich latach wycieczki na Cypr znacznie podrożały i trudno znaleźć ciekawą ofertę poniżej 3000 zł za osobę. Alternatywą może być wyjazd na własną rękę, który cenowo wygląda dużo korzystniej. Za tygodniowy pobyt na wyspie, wraz z wyżywieniem, przejazdami i wypożyczeniem samochodu na cały tydzień i kosztem paliwa, można zapłacić mniej niż za wycieczkę z biurem podróży. Kto ceni sobie swobodę i chce naprawdę poznać wyspę, powinien wybrać wyjazd na własną rękę. Hoteli i apartamentów na Cyprze jest bez liku, a często za przystępną cenę można znaleźć kwaterę wysokiej jakości.

Język angielski vs. język rosyjski

Na Cyprze turyści bez żadnego problemu porozumieją się zarówno w języku angielskim, jak i rosyjskim. Rosjan na wyspie jest tak wielu, że miejscowi doskonale operują ich językiem. W niektórych miejscach, szczególnie w "rosyjskim" Limassol, tablice, reklamy czy napisy są nierzadko także w języku rosyjskim.

Oszczędzaj wodę

Cypr jest wyspą, na której deszcz pada stosunkowo rzadko, a w letnich miesiącach wcale. Zazwyczaj są to opady niewielkie, przelotne albo lokalne. Rzeki są wyłącznie okresowe, wysychające na czas lata. W związku z tym zdarzają się okresy suszy, a mieszkańcy cierpią na brak słodkiej wody. Trudno się więc dziwić, że woda jest dla Cypryjczyków niezwykle cenna, a na każdym kroku można się natknąć na prośby, by jej nie marnować. W hotelach np. znajdują się informacje, by nie zostawiać czystych ręczników na podłodze i nie oddawać ich do prania po jednorazowym użyciu.

Toalety

Podobnie jak w Grecji, rury kanalizacyjne na Cyprze są wąskie, w związku z czym ani w toaletach publicznych, ani w hotelach nie wolno wrzucać zuzytego papieru toaletowego ani żadnych innych przedmiotów do sedesu, bo może się to zakończyć nieprzyjemną niespodzianką.
  Cypr - pogoda:
Dziś, 18 stycznia 2018
+16°  / +8°
Lekkie opady deszczu

wiatr: WSW 61 km/h
ciśnienie: 1000 hPa
wilgotność: 73%
zachmurzenie: 92%
opady: 5.7 mm/h

Piątek, 19 stycznia 2018
+13° C    /  +7° C
Słonecznie
wiatr: NW 38 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 20 stycznia 2018
+16° C    /  +13° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: W 12 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 21 stycznia 2018
+16° C    /  +14° C
Silne zachmurzenie
wiatr: SE 12 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 22 stycznia 2018
+17° C    /  +13° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: SSW 21 km/h
opady: 0.7 mm/h