ocena miejsca: 4.5 / 2
oceń i Ty!

Ayia Napaodwróć kolory tekstu i tła

Ayia Napa (Agia Napa) to miejscowość położona 40 km od Larnaki. Stanowi jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych na Cyprze. Słynie ze wspaniałych piaszczystych plaż i malowniczych zatoczek. Za dnia miejscowość tętni życiem, natomiast do późnych godzin nocnych można bawić się w jednym z wielu klubów czy barów. To rozrywkowe centrum wyspy.

Fale są niewielkie, a dno morza opada łagodnie, stwarzając doskonałe warunki do kąpieli, a także do uprawiania sportów wodnych. Najsłynniejsza plaża nazywa się Nissi Beach.

 

W centrum miejscowości stoi średniowieczny klasztor, który częściowo znajduje się pod ziemią i jest wydrążony w skale. Kilka kilometrów od Ayia Napa położony jest Cape Greko. Pomiędzy  Cape Pyla i Cape Cape Greko położony jest akwedukt. Odkryty dopiero w drugiej połowie XX w. Jeszcze w 2008 r. prowadzono prace wykopaliskowe, mające na celu odsłonięcie jego kolejnych fragmentów.

 

Ciekawe miejsca w okolicy:

 


Paralimni
To prawdziwy raj dla osób, które lubią odpoczynek na plaży. W miejscowości znajdują się malownicze zatoczki z piaszczystymi plażami.

 

Protaras
Tutejsze plaże są piaszczyste i bardzo atrakcyjne. Najsłynniejsza to Fig Tree Bay. W okolicy znajdują się szlaki piesze i rowerowe, a także liczne wiatraki.

Deryneia
W wiosce stoją trzy kościoły: XVII-wieczny kościół Agios Georgios, XV-wieczny kościół Agia Marina i kościół poświęcony Dziewicy Maryi. Stąd można obejrzeć opuszczoną Famagustę, która znajduje się już po stronie tureckiej

Sotira
To miejscowość, gdzie znajduje się pięć kościołów bizantyjskich - kościół Agia Mamas, kościół Panagia Chordakiotissa, kościół Agios Georgios Chortiakon, kościół Agios Theodoros i kościół Metamorphosis tou Sotiros.

Liopetri
Znajduje się tu XVI-wieczny kościół poświęcony Dziewicy Maryi i XV-wieczny kościół Agios Andronikos.

Frenaros
W wiosce znajdują się kościoły bizantyjskie.

Potasom Liopetriou
To wioska rybacka z ruinami weneckiej wieży obserwacyjnej.Pokaż Ayia Napa na większej mapie


Zdjęcia Ayia Napa


  Ayia Napa - pogoda:
Dziś, 26 maja 2017
+26°  / +21°
Słonecznie

wiatr: SE 10 km/h
ciśnienie: 1013 hPa
wilgotność: 83%
zachmurzenie: 25%
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 27 maja 2017
+25° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: ESE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 28 maja 2017
+25° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: ESE 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 29 maja 2017
+26° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: E 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 30 maja 2017
+27° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: SSW 13 km/h
opady: 0.0 mm/h