ocena miejsca: 5 / 3
oceń i Ty!

Medjugorie (BiH)odwróć kolory tekstu i tła

Skoro już przyjechaliśmy do Bośni i Hercegowiny, to będąc w Mostarze, można rozważyć wizytę w Medjugorie. Tym bardziej, że oba miejsca dzieli ok. 30 km. Medjugorie (można spotkać również zapis "Medziugorie”) zasłynęło objawieniami Matki Bożej sześciu osobom w 1981 roku. Do zdarzenia doszło u podnóża wzgórza Crnica zwanego Podbrado. Trzem osobom Matka Boża objawia się do dziś niemal codziennie, nawołując świat do modlitwy, a także do pogłębiania wiary i życia według określonych zasad. Pozostała trójka jest świadkiem tych zdarzeń do kilku razy w roku. W tym miejscu należy dodać, iż owe wydarzenie do tej pory ani nie jest uznane, ani odrzucone przez kościół.

W pobliżu Medjugorie znajdują się dwa wzniesienia – wspomniane już Podbrado, czyli Wzgórze Objawień, a także Kriżevac (Góra Krzyża). Tam, gdzie doszło do objawień, ustawiono krzyże. Z kolei na Kriżevac są stacje drogi krzyżowej. Ponadto możemy się natknąć na wszelkiego rodzaju karteczki, różańce, znicze lub kwiaty, będące wyrazami próśb oraz modlitw pielgrzymów. W centrum miasta znajduje się kościół pw. Św. Jakuba.

 

Objawienie się Matki Bożej diametralnie zmieniło losy regionu. Ze skromnej mieściny zamienił się w miejsce odwiedzane przez pielgrzymów. Co za tym idzie, zaczęły powstawać nowe miejsca noclegowe, sklepy z pamiątkami oraz dewocjonaliami.Pokaż Medjugorie na większej mapie


Zdjęcia Medjugorie (BiH)


  Medjugorie (BiH) - pogoda:
Dziś, 19 stycznia 2018
+9°  / -2°
Całkowite zachmurzenie

wiatr: ESE 10 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 80%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.3 mm/h

Sobota, 20 stycznia 2018
+12° C    /  +6° C
Słonecznie
wiatr: SE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 21 stycznia 2018
+11° C    /  +2° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: N 17 km/h
opady: 0.5 mm/h

Poniedziałek, 22 stycznia 2018
+8° C    /  +5° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 23 stycznia 2018
+12° C    /  +6° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: E 4 km/h
opady: 0.5 mm/h