ocena miejsca: 5 / 3
oceń i Ty!

Blagaj (BiH)odwróć kolory tekstu i tła

O ile Medjugorie to zaledwie od ponad 30 lat miejsce kultu religijnego chrześcijan, o tyle Blagaj od wieków było islamskim sercem regionu. To co łączy oba miejsca, to fakt, iż są one położone w bliskiej odległości od Mostaru, a co za tym idzie – chętnie odwiedzane przez turystów. Tym bardziej, że Blagaj to nie tylko klasztor Derwiszów (Tekke), ale również bijące źródło rzeki Buny.

Świątynię wybudowano w pierwszej połowie XVI wieku za czasów Sulejmana Wspaniałego. Można dostrzec elementy architektury osmańskiej, a także akcenty stylu śródziemnomorskiego. Oczywiście daleko mu do głównego ośrodka tańczących Derwiszy z tureckiej Konyi. Niestety, będąc w Blagaj, nie dane było nam choćby wejść na teren klasztoru z powodu remontu.

Tym samym pozostał nam spacer po okolicy, a przede wszystkim w stronę wspomnianego źródła. Oczywiście na drodze "stanęły” nam liczne stragany, z których wylewają się lokalne produkty – zarówno spożywcze (miód, zioła, nalewki), jak i stroje. A sama Buna? Wylewa się z 200-metrowej góry, z okazałej gardzieli. Nic dziwnego, że restauratorzy usytuowali tu swe knajpki, byleby tylko zadbać o malowniczy widok przed oczami turystów.Pokaż Bunaquelle, Blagaj na większej mapie


Zdjęcia Blagaj (BiH)


  Blagaj (BiH) - pogoda:
Dziś, 19 stycznia 2018
+7°  / -2°
Całkowite zachmurzenie

wiatr: SE 6 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 84%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.3 mm/h

Sobota, 20 stycznia 2018
+9° C    /  -8° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 21 stycznia 2018
+8° C    /  -8° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NNE 18 km/h
opady: 0.7 mm/h

Poniedziałek, 22 stycznia 2018
+6° C    /  -7° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 23 stycznia 2018
+10° C    /  +3° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: SE 7 km/h
opady: 0.7 mm/h