wNieznane.pl

Dublin

Christ Church Cathedral



Katedra Kościoła Chrystusowego należy do najstarszych w Dublinie. Jej początki sięgają niemal 1000 lat wstecz, kiedy to rozpoczęto budowę z inicjatywy Dunana (pierwszy biskup Dublina) oraz Sitriuca Silkenbearda (nordyckiego króla). W drugiej połowie XII w., za sprawą abp. Lorcana Ua Tuathaila, wprowadzili się do niej kanonicy. Budynek świątyni przez wieki ulegał zmianom. W połowie XIV wieku został powiększony o część chóralną. Z kolei 200 lat później konieczna była odbudowa katedry ze względu na zawalenie się muru nawy południowej, ściany zachodniej, a także dachu. Druga połowa XIX wieku to siedmioletnia odbudowa pod okiem architekta George'a Edmunda Streeta. Kolejne zmiany nastąpiły kilkanaście lat temu. Najpierw w 1999 roku ustanowiono światowy rekord, zwiększając liczbę bijących dzwonów do 19, natomiast rok później odbudowano kryptę. Katedra to istna mieszanka XII i XIII-wiecznego stylu z gotyckimi akcentami z okresu wiktoriańskiego.

 

A co znajdziemy w środku? Wnętrza upamiętniają zasłużone osoby dla katedry, miasta oraz kraju. Swoje miejsce, a dokładniej własny kąt, mają muzycy. W nawie bocznej północnej umiejscowiono grób bp. Charlesa Lindsaya, który był ostatnim dziekanem katedry, nim połączono ją z św. Patryka. Ten stan trwał do 1871 roku. W kaplicy św. Edmunda uhonorowano dawnego króla i męczennika. Uwagę przyciągają hiszpańskie płytki "majolica", a także łacińska inskrypcja. Zresztą na płytki warto spojrzeć w kaplicy św. Laudy. Odnajdziemy 63 wzory, których Wiktorianie użyli w całej katedrze. Kierując się ku wyjściu z katedry, powinniśmy zobaczyć grób Strongbowa. Był on przywódcą Anglo-Normanów, a także zdobywcą Dublina w 1170 roku. Pochowano go w Christ Church sześć lat później. Niestety, jego grób nie wytrzymał próby czasu. Został zniszczony podczas wspomnianego zawalenia się dachu i południowej ściany. W efekcie zastąpiono go nagrobkiem sięgającym XIV wieku. Dodatkową atrakcją kościoła jest "Ława Miasta" z mosiężnymi okuciami i buławą. Co ciekawe, odrestaurowana pod koniec XIX wieku, nadal jest używana przez władze miejskie.

 

Zejdźmy jeszcze na chwilę do krypty, która należy do największych nie tylko w Irlandii, ale również na Wyspach Brytyjskich. Rozciąga się na całej powierzchni kościoła, utrzymując jego ciężar. Co ważne, skrywa w swych ciemnych korytarzach historyczne artefakty. Uwagę przykuwają posągi Karola I i Karola II z królewskim herbem. Warto zajrzeć na Wystawę Skarbcową, w której nie brakuje cennych eksponatów. Ustawione dyby przypominają natomiast o czasach, kiedy skazywano przestępców i obrzucano ich owocami oraz warzywami.

To, co nas bardzo zaskoczyło, to fakt, iż w kryptach... kupimy sobie pamiątki, a także napijemy się kawy lub przekąsimy małe co nieco. Trzeba przyznać, że to dość oryginalne miejsce na pogaduszki.



Zdjęcia Christ Church Cathedral


Pogoda

Dublin
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+16°  / +7°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 14 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 55%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 2 km/h
opady: 0.0 mm/h