ocena miejsca: 5 / 2
oceń i Ty!

Zamekodwróć kolory tekstu i tła

Zamek w Edynburgu (Edinburgh Castle) to budowla, która dominuje nad całym miastem. Została zbudowana na Castle Rock, czyli zamkowej skale. Pierwsza osada znajdowała się w tym miejscu już w epoce żelaza i brązu, czyli ok. II w. Zamek pochodzi z XII w. i pełnił funkcję rezydencji królewskiej aż do XVII w. Później jego głównym przeznaczeniem stały się koszary wojskowe. W XIX w. zamek przeszedł gruntowną renowację.

Niewiele z obecnych budynków jest starszych niż z XVI w., bowiem zamek był wielokrotnie w historii atakowany. Jego mury i zabudowania ucierpiały w wyniku bombardowań artyleryjskich. Na początek XII w. datowana jest skromna Kaplica św Małgorzaty, uważana za najstarszy budynek w Edynburgu. Pałac Królewski i Wielka Sala pochodzą z początku XVI w., choć ich wnętrza były od tamtego czasu zmieniane. Na terenie zamku znajdują się muzea poświęcone armii i sala pamięci szkockich żołnierzy poległych na różnych frontach - Scottish National War Memorial i National War Museum of Scotland. Armia brytyjska jest nadal odpowiedzialna za niektóre części zamku, choć mieszczący się tu obecnie garnizon jest raczej symboliczny.

Szczyt Castle Rock ma wysokość 130 metrów, a jedyne wejście na teren zamku znajduje się od strony Royal Mile. Oprócz ww. muzeów i kaplicy, warto zobaczyć dawne więzienia dla jeńców wojennych, a także komnaty królewskie w części pałacowej i królewskie klejnoty koronne. W Wielkiej Sali, w której koniecznie trzeba zerknąć na oryginalne sklepienie, wyeksponowano broń, jaką posługiwano się dawniej. Fani militariów na pewno nie będą zawiedzeni. Na terenie fortecy znajdują się koszary, baterie, działa, ze słynnym One O'Clock Gun na czele. Każdego dnia o godzinie 13 oddawana jest z niego salwa. Towarzyszy jej cała ceremonia, podczas której można dowiedzieć się, dlaczego tak właśnie jest. Inne zasługujące na uwagę działo to Mons Meg, pochodzące z XV w.

Zamek jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w całej Szkocji. Każdego roku przyjeżdża tu ok. 1,5 mln turystów. Na przylegającej do zamku Esplanadzie odbywa się festiwal wojskowy - Edinburgh Military Tattoo.

Informację o biletach znajdziecie tutaj.Zdjęcia Zamek


  Edynburg - pogoda:
Dziś, 23 marca 2018
+8°  / +3°
Miejscami opady deszczu

wiatr: W 33 km/h
ciśnienie: 990 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 91%
opady: 0.1 mm/h

Sobota, 24 marca 2018
+9° C    /  +3° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 26 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 25 marca 2018
+9° C    /  +1° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: W 21 km/h
opady: 0.2 mm/h

Poniedziałek, 26 marca 2018
+9° C    /  +6° C
Silne zachmurzenie
wiatr: SW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 27 marca 2018
+8° C    /  +4° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 44 km/h
opady: 0.0 mm/h