ocena miejsca: 5 / 1
oceń i Ty!

Royal Mileodwróć kolory tekstu i tła


The Royal Mile (Królewska Mila) to nazwa głównej ulicy Starego Miasta w Edynburgu. Po raz pierwszy została użyta dopiero w XIX wieku. Jak sama nazwa wskazuje, ulica ma długość ok. 1 mili, czyli ok. 1,6 km. Prowadzi od Zamku i Esplanady do pałacu Holyrood. W jej skład wchodzi de facto kilka ulic, kolejno: Castlehill, Lawnmarket, High Street, Canongate i Abbey Strand oraz przyległe. Część Królewskiej Mili została zamieniona w deptak i jest niedostępna dla ruchu kołowego.

Przy Royal Mile znajduje się sporo zabytków i ciekawych budynków. Są tu hotele, puby, restauracje i oczywiście sklepy, w tym sklepy z lokalnymi pamiątkami.
Do ciekawszych budynków należy zaliczyć: The Hub (miejsce, gdzie organizowane są wystawy i różne imprezy), Scotch Whisky Experience (muzeum szkockiej whiskey), Camera Obscura (wystawa świat iluzji), Edinburgh City Chambers (budynek władz miejskich i sądowych), St Giles' Cathedral, Tron Kirk (budynek handlowy). Przy katedrze znajduje się wbudowane w bruk serce - Heart of Midlothian, oznaczające miejsce, gdzie dawniej znajdował się budynek władz miejskich, sądu, więzienie.

Centralnym punktem Royal Mile jest skrzyżowanie z mostem północnym, który biegnie do stacji kolejowej Waverley i Princes Street oraz Nowe Miasto. Kolejny ciekawy budynek to John Knox House - jeden z niewielu, który nadal jest wykorzystywany w tym samym celu, jaki miał pierwotnie. Został zbudowany w 1883 roku. Od tego miejsca Royal Mile się zwęża. Dalej była dawna granica miasta i brama miejska, oddzielająca Edynburg od Canongate. W Canongate warto zobaczyć Canongate Kirk i Canongate Kirkyard. Na końcu znajduje się Abbey Strand, uliczka prowadząca do Holyrood.Zdjęcia Royal Mile


  Edynburg - pogoda:
Dziś, 30 marca 2017
+15°  / +8°
Miejscami opady deszczu

wiatr: SSW 17 km/h
ciśnienie: 1009 hPa
wilgotność: 87%
zachmurzenie: 25%
opady: 0.9 mm/h

Piątek, 31 marca 2017
+14° C    /  +6° C
Lekki deszcz
wiatr: SSW 18 km/h
opady: 3.9 mm/h

Sobota, 1 kwietnia 2017
+10° C    /  +5° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: SW 11 km/h
opady: 4.2 mm/h

Niedziela, 2 kwietnia 2017
+7° C    /  +1° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 11 km/h
opady: 0.2 mm/h

Poniedziałek, 3 kwietnia 2017
+14° C    /  +7° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 28 km/h
opady: 0.0 mm/h