ocena miejsca: 5 / 1
oceń i Ty!

Royal Mileodwróć kolory tekstu i tła


The Royal Mile (Królewska Mila) to nazwa głównej ulicy Starego Miasta w Edynburgu. Po raz pierwszy została użyta dopiero w XIX wieku. Jak sama nazwa wskazuje, ulica ma długość ok. 1 mili, czyli ok. 1,6 km. Prowadzi od Zamku i Esplanady do pałacu Holyrood. W jej skład wchodzi de facto kilka ulic, kolejno: Castlehill, Lawnmarket, High Street, Canongate i Abbey Strand oraz przyległe. Część Królewskiej Mili została zamieniona w deptak i jest niedostępna dla ruchu kołowego.

Przy Royal Mile znajduje się sporo zabytków i ciekawych budynków. Są tu hotele, puby, restauracje i oczywiście sklepy, w tym sklepy z lokalnymi pamiątkami.
Do ciekawszych budynków należy zaliczyć: The Hub (miejsce, gdzie organizowane są wystawy i różne imprezy), Scotch Whisky Experience (muzeum szkockiej whiskey), Camera Obscura (wystawa świat iluzji), Edinburgh City Chambers (budynek władz miejskich i sądowych), St Giles' Cathedral, Tron Kirk (budynek handlowy). Przy katedrze znajduje się wbudowane w bruk serce - Heart of Midlothian, oznaczające miejsce, gdzie dawniej znajdował się budynek władz miejskich, sądu, więzienie.

Centralnym punktem Royal Mile jest skrzyżowanie z mostem północnym, który biegnie do stacji kolejowej Waverley i Princes Street oraz Nowe Miasto. Kolejny ciekawy budynek to John Knox House - jeden z niewielu, który nadal jest wykorzystywany w tym samym celu, jaki miał pierwotnie. Został zbudowany w 1883 roku. Od tego miejsca Royal Mile się zwęża. Dalej była dawna granica miasta i brama miejska, oddzielająca Edynburg od Canongate. W Canongate warto zobaczyć Canongate Kirk i Canongate Kirkyard. Na końcu znajduje się Abbey Strand, uliczka prowadząca do Holyrood.Zdjęcia Royal Mile


  Edynburg - pogoda:
Dziś, 16 stycznia 2018
+3°  / +1°
Zamiecie

wiatr: WSW 30 km/h
ciśnienie: 981 hPa
wilgotność: 63%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.3 mm/h

Środa, 17 stycznia 2018
+4° C    /  +1° C
Umiarkowane lub silne opady śniegu
wiatr: W 31 km/h
opady: 0.4 mm/h

Czwartek, 18 stycznia 2018
+3° C    /  -3° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 23 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 19 stycznia 2018
+3° C    /  -1° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 20 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 20 stycznia 2018
+2° C    /  -1° C
Silne zachmurzenie
wiatr: WNW 8 km/h
opady: 0.0 mm/h