wNieznane.pl

Gibraltar

Informacje o Gibraltarze



Gibraltar (arab. جبل طارق – Dżabal al-Tarik, czyli Góra Tarika) to brytyjskie terytorium zamorskie, położone w południowej części Półwyspu Iberyjskiego, przy połączeniu Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Jego powierzchnia to zaledwie 6,5 km2. Z trzech stron otoczony jest wodą, a od południa graniczy z Hiszpanią. Jego symbolem jest Upper Rock (Skała Gibraltarska), którą zamieszkują jedyne w Europie małpy żyjące na wolności - magoty gibraltarskie. Gibraltar znany jest również jako raj podatkowy, bowiem nie ma tu VAT-u i podatku dochodowego. Warto wiedzieć, że miasto nie ma dostępu do słodkiej wody i pozyskuje ją przede wszystkim z odsalania wody morskiej.

 

Rys historyczny

Opisanie bogatej historii Gibraltaru w kilkunastu zdaniach jest niezwykle trudnym zadaniem. Spróbujemy więc skoncentrować się na najważniejszych wydarzeniach. Historia tego miejsca obejmuje prawie 3 tysiące lat, a pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach, odkryte w XIX w., sięgają prawie 50 tysięcy lat. W czasach antycznych Skała Gibraltarska miała znaczenie symbolicznym i religijnym. Budowano tu świątynie i ołtarze poświęcone Heraklesowi. Platon określił skałę jednym ze Słupów Heraklesa, które oznaczały wówczas koniec znanego świata. Obecnie na Gibraltarze można zresztą zobaczyć pomnik symbolizujący właśnie Pillars of Heracles.

W 1309 roku wojska hiszpańskie rozpoczęły oblężenie Gibraltaru i szybko go zdobyły. W kolejnych latach dochodziło do licznych oblężeń, w wyniku których miasto zmieniało swoją przynależność. 10 lipca 1502 roku królowa nadała miastu herb, który jest używany do dzisiaj.


Pierwsza militarna obecność Anglików w tym rejonie datowana jest na rok 1620. W 1713 roku zgodnie z postanowieniami pokoju utrechckiego Gibraltar został przekazany Wielkiej Brytanii jako wieczysta kolonia.

Na początku XIX wieku Gibraltar zaczął pełnić rolę bazy wypadowej Royal Navy, a podczas I wojny światowej odgrywał ważną rolę podczas walk na morzu. Podczs II wojny światowej w Skale Gibraltarskiej wydrążono 48 km tuneli i zainstalowanokilka dział przeciwlotniczych.


W późniejszych latach podjęto rozmowy dotyczące dalszej przyszłości Gibraltaru. Kilkakrotnie przeprowadzono nawet referendum wśród mieszkańców, którzy woleli pozostać pod władzą UK. Przez wiele lat granica pomiędzy Gibraltarem i Hiszpanią była całkowicie zamknięta, a otwarto ją dopiero w 1985 r. Bardziej szczegółową historię Gibraltaru znajdziecie w dziale Historia.

 

Sezon turystyczny i pogoda

Gibraltar znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego przejściowego, który odznacza się łagodnymi i ciepłymi zimami oraz bardzo ciepłymi, a czasem wręcz upalnymi latami. Średnia roczna temperatura w dzień to 22 stopnie. Najzimniej jest w styczniu, gdzie średnia temperatura wynosi 16 stopni. Podobną wartość przybiera temperatura wody. Najcieplej jest w sierpniu - średnio 29 stopni. Woda w morzu ma wówczas ok. 22 stopnie. Opady śniegu i mróz nie występują, natomiast najsilniejsze opady deszczu notowane są w miesiącach zimowych.

Kiedy więc pojechać na Gibraltar? Właściwie przez cały rok. Jeśli wolimy uniknąć upałów, lepiej wybrać miesiące jesienne, zimowe i wiosenne.

 

Plaże

Oficjalnie Gibraltar może pochwalić się sześcioma plażami, z czego 4 są piaszczyste. Są to: Sandy Bay, Eastern Beach, Catalan Bay i Western Beach.

Catalan Bay, Sandy Bay i Eastern Beach znajdują się po wschodniej stronie skały. Camp Bay & Little Bay tworzą całość. To spory taras z basenem dla dzieci oraz miniaturowa plaża, położone na zachodnim wybrzeżu Gibraltaru. Z kolei Western Beach to niezbyt duża piaszczysta plaża, położona za pasem startowym, blisko granicy.

 

Jedzenie i picie

Kuchnia gibraltarska nie różni się specjalnie od kuchni brytyjskiej, w której dominuje smażenie i pieczenie. Nawet pieczywo jada się opiekane, w formie tostów, grzanek. Dużą popularnością cieszą się tradycyjne fish&chips, czyli ryba z frytami, oraz burgery. Dania są zwykle mało przyprawione i podawane z sosami typu HP czy barbecue. Klasyczne angielskie śniadanie to tost, jajko sadzone, kiełbaska, bekon i fasolka, czasami z dodatkiem warzyw.

Pije się oczywiście herbatę, a także piwo.

 

Przepisy wjazdowe

Gibraltar znajduje się poza strefą Schengen, więc prowadzona jest kontrola graniczna. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport. Mimo że Gibraltar jest członkiem UE, nie obowiązuje go m.in. unia celna, co oznacza, że Istnieją ograniczenia dotyczące wwozu i wywozu towarów.




Pogoda

Gibraltar
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+23°  / +19°
Słonecznie
wiatr: ENE 16 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 63%
zachmurzenie: 14%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: ENE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: ENE 21 km/h
opady: 0.0 mm/h