ocena miejsca: 5 / 4
oceń i Ty!

Azure Windowodwróć kolory tekstu i tła

To po prostu trzeba zobaczyć! Jedna z największych atrakcji wyspy i całej Malty. Azure Window to symbol, to wizytówka, to wyjątkowe miejsce, które trafia na pocztówki, magnesy i wszelkiego rodzaju pamiątki. Co ciekawe, podczas kwietniowych wojaży po Malcie, nie ujrzeliśmy tu przeraźliwych tłumów turystów i parkingu pełnego autokarów. Tym samym mogliśmy delektować się tym wyjątkowym miejscem.
Lazurowe Okno znajduje się w zachodniej części Gozo, niedaleko Dwerja Bay. Formację tworzy wapień, który podlega stałej erozji eolicznej oraz wodnej. Ten nieustający proces, który trwa do dziś, powoduje, iż regularnie odrywają się dolne części łuku. Swoje robią również turyści, a także miłośnicy skoków do wody, którzy nic nie robią sobie z tabliczek zabraniających wejścia na grzbiet łuku.
Specjaliści twierdzą, iż kwestią kilku lat jest całkowite rozpadnięcie się tego wyjątkowego dzieła natury.

 

Azure Window to nie tylko przepiękny widok zapierający dech w piersiach, ale również świetne miejsce do nurkowania. Co i rusz widać grupki przyodziane w specjalistyczny sprzęt schodzące pod wodę, żeby podziwiać morski świat.

 

Wyjątkowość miejsca docenili również filmowcy, umiejscawiając tam akcję filmów oraz seriali, m.in. Clash of the Titans (Starcie Tytanów z 1981 r.), Hrabia Monte Christo (2002 r.), The Odyssey (1997 r.) czy Gra o Tron. Sporo kontrowersji wzbudziła ekipa ostatniego z tytułów, która uszkodziła dobro naturalne Gozo podczas kręcenia scen ślubu Daenerys z khalem Drogo.

 

W pobliżu Azure Window znajduje się kolejna atrakcja, a mianowicie Fungus Rock. Wyrastająca na niespełna 50 metrów skała od dawna przyciąga turystów, a także... Od wieków występuje na niej grzyb - fungus, czyli cynomorium szkarłatne. Był on wykorzystywany w ziołolecznictwie, a także w handlu czy jako forma prezentu. Doszło do tego, że dostępu do skały strzegła grupka gwardzistów.

 

- - -

Niestety, wspaniały widok odszedł w zapomnienie. 8 marca 2017 roku przepiękny fragment łuku runął do morza. Erozja wietrzna oraz prądy morskie przez lata nadkruszały formę Azure Window. Można rzec, że nieuchronne, stało się faktem.Zdjęcia Azure Window


  Gozo - pogoda:
Dziś, 21 kwietnia 2018
+18°  / +17°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: WNW 15 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 83%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 22 kwietnia 2018
+18° C    /  +17° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018
+19° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: W 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 24 kwietnia 2018
+18° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: WNW 16 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 25 kwietnia 2018
+20° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: SW 8 km/h
opady: 0.0 mm/h