ocena miejsca: 0 / 0
oceń i Ty!

Mdinaodwróć kolory tekstu i tła

Mdina zwane „Miastem ciszy”. I trzeba przyznać, że coś w tym jest. Nawet spacerując po historycznej części, do której ciągną turyści, można znaleźć chwilę wytchnienia, spokoju, po prostu ciszy... Tylko najpierw trzeba gdzieś znaleźć wolne miejsce postojowe, a z tym różnie bywa.
Do Mdiny nie sposób nie trafić. Wyłania się na horyzoncie, góruje majestatycznie nad okolicą. I pomyśleć, że jest... jednym z mniejszych miast na Malcie. Skąd jej popularność? Oczywiście jest cała masa historycznych czynników. Swoje zrobił też serial „Gra o tron”, którego sceny kręcono m.in. w Mdinie.
Co warto zwiedzić w dawnej stolicy Malty? Najlepiej przejść się ogrodami Howarda i skierować za mury przekraczając Bramę Główną. I już na wstępie można dotknąć historii w Mdina Dungeons oraz Muzeum Historii Naturalnej w pałacu Vilhena. Sporo dowiemy się z The Mdina Experience, gdzie przygotowano 30 minutowy film na temat historii miasta oraz kraju.
Warto zwrócić uwagę na kaplicę św. Agaty z 1410 roku, która w okresie II Wojny Światowej służyła jako schron przeciwlotniczy dla mieszkańców. Jednak głównym zabytkiem jest katedra św. Pawła, której kopuła góruje nad miastem. Sama świątynia datowana jest na przełom XVII i XVIII wieku, choć już w XII wieku były tam pierwsze ślady kościoła. Katedra została dotknięta przez trzęsienie ziemi w 1693 roku, ale mimo to zachowało się jej kilka fragmentów – apsyda, marmurowa chrzcielnica oraz dębowe drzwi z godłem maltańskim. Będąc we wnętrzach kościoła, warto zwrócić uwagę na obraz Marii Dziewicy w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Jeśli wierzyć legendom, był on namalowany przez samego św. Łukasza. Tuż obok katedry znajduje się muzeum.
Pozostając przy zabytkach typowo kościelnych, do dyspozycji zwiedzających pozostaje kościół Karmelitów z drugiej połowy XVII wieku.
Co jeszcze warto zobaczyć w Mdinie? Po prostu idź na miejskie mury, z których rozpościera się widok na okolicę. Łap słońce, ciesz się przestrzenią. Tyle.Zdjęcia Mdina


  Malta - pogoda:
Dziś, 18 listopada 2017
+19°  / +18°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: NW 27 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 71%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 19 listopada 2017
+18° C    /  +18° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NW 30 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 20 listopada 2017
+18° C    /  +14° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: ENE 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 21 listopada 2017
+18° C    /  +13° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 17 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 22 listopada 2017
+19° C    /  +13° C
Umiarkowane lub silne opady deszczu
wiatr: SSE 23 km/h
opady: 1.8 mm/h