ocena miejsca: 5 / 1
oceń i Ty!

Delosodwróć kolory tekstu i tła

Delos to mała, skalista wyspa położona kilka kilometrów od wybrzeża Mykonos. W drugiej połowie XIX w. odkopano na niej starożytne ruin, ale prace archeologiczne trwają do dzisiaj. Zgodnie z mitologią grecką, wyspa jest miejscem narodzin Apolla - boga muzyki, oraz jego siostry Artemis - bogini polowania. W czasach starożytnych Delos uznawane było za najważniejsze greckie sanktuarium, w związku z czym na wyspie powstało wiele świątyń i sanktuariów, a sama wyspa nazywana była świętą. Przyjmuje się, że pierwsze osadnictwo w tym miejscu pochodzi z ok. 3000 lat p.n.e. Od ok. 1100 r. p.n.e. Delos zamieszkiwali Ionowie, którzy przekształcili wyspę w dobrze rozwinięte centrum handlowe i duchowe. Co ciekawe, na Delos nie chowano zmarłych. Przewożono ich na sąsiednią wyspę Rineję, gdzie utworzono nekropolię. Kolejne wieki przyniosły okres panowania rzymskiego, podczas którego Delos przeżywało lata swojej świetności i stało się ważnym portem. W 88 r. p.n.e. zostało jednak całkowicie zniszczone przez króla Pontosa. Dalsze losy miasta nie są znane, bo nie zachowały się żadne źródła historyczne.

 

Ruiny są bardzo rozległe. Wytyczono po nich kilka tras dla turystów, o różnym stopniu trudności. Część znajduje się na wzniesieniu, a do najwyżej położonych fragmentów trzeba się wspiąć po stopniach, co przy wysokiej temperaturze jest męczące. Na Delos jest jedna toaleta i barek, ale dopiero w głębi wyspy. Nie ma tu natomiast żadnych drzew i cienia, warto więc zabrać nakrycie głowy i wodę. Wyspę można zwiedzać na kilka sposobów - wykupić wycieczkę w biurze podróży, kupić samemu bilety na statek w kasie w porcie, a następnie odpłatnie dołączyć do grupy z przewodnikiem, lub samemu kupić bilety na statek i bilety wstępu, i zwiedzać na własną rękę. Przy zakupie biletu do ruin otrzymuje się broszurę informacyjną na temat stanowiska oraz mapkę.

 

Ze względu na silne wiatry na wyspie, morze często mocno faluje. Bywa, że jest 5-6 w skali Beauforta, czyli fale nawet o wysokości 2,5 m. Osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną polecamy sprawdzenie wcześniej prognozy pogody uwzględniającej wiatr na morzu i zabranie ze sobą odpowiednich tabletek. Czas rejsu to ok. 30-40 minut w jedną stronę. Bilety oraz wszyskie informacje można uzyskać bezpośrednio w porcie lub wcześniej przez internet.Zdjęcia Delos


  Mykonos - pogoda:
Dziś, 23 września 2017
+22°  / +21°
Słonecznie

wiatr: N 22 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 24 września 2017
+22° C    /  +17° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 25 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 25 września 2017
+22° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NNW 23 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 26 września 2017
+22° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: NNW 23 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 27 września 2017
+22° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: NNW 28 km/h
opady: 0.0 mm/h