Informacje ogólneodwróć kolory tekstu i tła

Peloponez to najdalej wysunięty na południe półwysep w Grecji. Położony pomiędzy morzami Jońskim i Egejskim. Z lądem połączony jest Przesmykiem Korynckim, w poprzek którego zbudowano Kanał Koryncki. Półwysep jest górzysty i rozgałęziony na wiele małych półwyspów.  

 

Rys historyczny

Na terenie półwyspu znajdują się ruiny kilku miast, które w czasach starożytnych pełniły ważne role w Grecji. Są to m.in. Argos, Epidauros, Korynt, Mykeny, Olimpia czy Sparta. W przeszłości Peloponez włączony został do cesarstwa rzymskiego, a później trafił pod panowanie Bizancjum. W XV w. półwysep podbili Turcji, który następnie utracili na rzecz Wenecjan. Do Grecji Peloponez należy od 1830 r.

 

Wybrzeże i plaże

Na półwyspie dominują wąskie plaże piaszczysto-żwirowe, przecięte skalnymi urwiskami. Piasek można spotkać głównie na zachodzie, linia brzegowa na wschodzie jest bardziej poszarpana. Z kolei na południu znaleźć można wspaniałe błękitne laguny. 

 

Sezon turystyczny i pogoda

Peloponez leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Lato jest bardzo ciepłe i suche, a zima łagodna. Sezon turystyczny trwa od maja do końca października. Nierzadko w październiku jest jeszcze ponad 30 stopni.

 

Jedzenie i picie

Pod względem kulinarnym Peloponez nie różni się znacznie od pozostałej części Grecji. Dominują tu potrawy typowo greckie - suvlaki, gyros, produkty z oliwek, ryby, sery kozie oraz baranina i jagnięcina. Region słynie także z doskonałych win.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.


Jak dojechać?

Na Peloponez najlepiej dojechać z Aten samochodem lub autobusem. Odległość pomiędzy Atenami i Koryntem wynosi ok. 80 km, a miasta połączone są autostradą, która biegnie dalej na południe półwyspu.  Peloponez - pogoda:
Dziś, 24 maja 2017
+30°  / +19°
Słonecznie

wiatr: ENE 13 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 100%
zachmurzenie: 50%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 25 maja 2017
+33° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: ENE 11 km/h
opady: 0.3 mm/h

Piątek, 26 maja 2017
+33° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: SE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 27 maja 2017
+32° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: ESE 12 km/h
opady: 0.1 mm/h

Niedziela, 28 maja 2017
+35° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: WSW 13 km/h
opady: 0.0 mm/h