Informacje o Pizieodwróć kolory tekstu i tła

Piza (Pisa) to miasto położone w Toskanii, we Włoszech, oddalone o kilkanaście kilometrów od Morza Tyrreńskiego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie ze względu na unikalną, krzywą wieżę (Torre Pendente). Ok. 60 km od Pizy znajduje się inna włoska perełka - Florencja.

 

Rys historyczny

Przyjmuje się, że Piza została założona przez Etrusków lub Ligurów. Dawniej była położona nad morzem i stanowiła ważny ośrodek transportu morskiego. W roku 1081 Piza uzyskała prawa miejskie. Okres świetności miasta przypada pomiędzy X i XII wiekiem. Z tamtego właśnie okresu pochodzą najsłynniejsze zabytki - Krzywa Wieża i inne zabudowania przy Piazza dei Miracoli. Zostały zbudowane dzięki temu, że Piza wzbogaciła się podczas walk przeciwko Saracenom na Sycylii i Sardynii. Kolejne lata przyniosły jednak upadek miasta spowodowany zapiaszczeniem portu przez nanoszony przez rzekę Arno osad. Było to celowe działanie Genueńczyków, pod których panowaniem znajdowała się wówczas Piza. W XV i XVI miasto zostało podbite przez Florencję, co przyczyniło się do jej ponownego rozwoju. W XIV w. założono tu uniwersytet. Tutaj także pracował Galileusz - matematyk, fizyk, astronom. Jego imię nosi międzynarodowe lotnisko położone obok Pizy.

 

Sezon turystyczny i pogoda

Piza leży w strefie klimatu umiarkowanego-ciepłego. Średnia temperatura wynosi 14.6 °C. Najsuchszym miesiącem jest lipiec, a największe średnie opady notuje się w październiku. Latem temperatura sięga 30 stopni, zimą może zbliżyć się do 0. Do Pizy najlepiej jechać od kwietnia do października, kiedy jest najcieplej.

 

Jedzenie i picie

W Pizie znaleźć można restauracje serwujące dania z całego świata. Oczywiście najpopularniejsze są jednak potrawy lokalne - pasty, makarony, lasagne, pizza itp. W restauracjach królują lokalne włoskie desery - tiramisu, panna cotta czy też ciasto z jabłkiem (torta di mele). Koniecznie trzeba spróbować słynnych włoskich lodów. Są to klasyczne lody kulkowe (czasem również nakładane łopatką) i nie przypominają polskich "lodów włoskich" z automatu.

Toskania słynie ze wspaniałych win. Stąd właśnie pochodzi słynne Chianti. Cenione wina to: Chianti Classico, Chianti Classico Riserva, Brunello di Montalcino, Rosso di Montepulciano, Vinsanto, Vino Nobile di Montepulciano, Vernaccia di San Gimignano. Można także spróbować pochodzącego z innego regionu Włoch prosecco.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
  Piza - pogoda:
Dziś, 27 kwietnia 2017
+18°  / +10°
Lekka mżawka

wiatr: WSW 12 km/h
ciśnienie: 1009 hPa
wilgotność: 88%
zachmurzenie: 75%
opady: 16.3 mm/h

Piątek, 28 kwietnia 2017
+15° C    /  +9° C
Słonecznie
wiatr: WSW 28 km/h
opady: 3.1 mm/h

Sobota, 29 kwietnia 2017
+19° C    /  +10° C
Słonecznie
wiatr: SSE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 30 kwietnia 2017
+24° C    /  +10° C
Słonecznie
wiatr: SE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 1 maja 2017
+20° C    /  +10° C
Słonecznie
wiatr: S 15 km/h
opady: 8.2 mm/h