ocena miejsca: 5 / 2
oceń i Ty!

Puente Nuevo i El Tajoodwróć kolory tekstu i tła

Puente Nuevo (Nowy Most) to najbardziej rozpoznawalny zabytek Rondy. Został zbudowany w XVIII w. Łączy starszą, zabytkową część miasta (La Ciudad) z nowszą (mercadillo) i przebiega nad głębokim na ok. 100 metrów kanionem El Tajo, którego dnem płynie rzeka Guadalevin, tworząc nieduży wodospad.

Wcześniej w tym miejscu znajdował się most, który miał kształt łuku o średnicy 35 metrów. Zaledwie sześć lat po wybudowaniu most się zawalił, zabijając 50 osób.Obecna przeprawa ma 98 wysokości i została zbudowana z kamienia wydobytego z dna kanionu El Tajo. Budowa trwała aż 42 lata! Glównym zadaniem przeprawy było odciążenie dwóch istniejących mostów - XVI-wiecznego Puente Viejo (Stary Most) oraz pochodzącego z XII w. Puente San Miguel.

 

Część wnętrza kolumn, na których most jest podparty, była używana dawniej jako więzienie. Co ciekawe, niektórych osadzonych zrzucano z niego na znajdujące się w dole skały. Aktualnie znajduje się tu muzeum opisujące historię mostu i więzenia.

Puente Nuevo ma również ciemne oblicze. Ze względu na wysokość, był miejscem samobójstw, wypadków, morderstw czy egzekucji. 

 

Na dno kanionu można zejść schodami, a następnie kamienistą ścieżką, która rozpoczyna się przy Plaza Maria Auxiliadora. Zejście jest bardzo męczące i długotrwałe. Na górę dostać się można tą samą drogą.

Inna opcja to skorzystanie ze schodów i jaskiń La Mina, które znajdują się na terenie Casa del Rey Moro.

 

Mniej więcej w połowie wysokości zobaczyć można Arco del Cristo (Łuk Chrystusa). To fragment murów obronnych z dawną bramą arabską.Zdjęcia Puente Nuevo i El Tajo


  Ronda - pogoda:
Dziś, 20 stycznia 2018
+15°  / +6°
Całkowite zachmurzenie

wiatr: NW 9 km/h
ciśnienie: 1027 hPa
wilgotność: 48%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 21 stycznia 2018
+15° C    /  +7° C
Słonecznie
wiatr: N 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 22 stycznia 2018
+17° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: N 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 23 stycznia 2018
+19° C    /  +9° C
Słonecznie
wiatr: NNE 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 24 stycznia 2018
+18° C    /  +8° C
Silne zachmurzenie
wiatr: S 4 km/h
opady: 0.0 mm/h