ocena miejsca: 3.4 / 10
oceń i Ty!

Muzea watykańskie i Kaplica Sykstyńskaodwróć kolory tekstu i tła

Muzea Watykańskie powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Udostępniono je do zwiedzania w 1787 r.  Obecnie zgromadzono w nich najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata.

 

W skład Muzeów wchodzą m.in.:


Pinakoteka – muzeum powstałe podczas pontyfikatu Piusa VI. Gromadzi obrazy, od wczesnego renesansu do XIX wieku. W salach pinakoteki znajduje się także zbiór ikon bizantyjskich; 


Muzeum Pio-Clementino zapoczątkowała kolekcja rzeźb antycznych zgromadzona przez Klemensa XIV i Piusa VI; 


Muzeum Etruskie gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie;


Muzeum Misyjno-Etnologiczne podzielone jest na 2 części: pierwszą poświęcono historii różnych religii w poszczególnych krajach pozaeuropejskich, druga część to muzeum etnologii i mogą ją oglądać tylko wcześniej umówione grupy.


Muzeum Chiaramonti powstało z inicjatywy Piusa VII w 1807 i gromadzi kolekcję rzeźb antycznych powstałych w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku.

W licznych galeriach zgromadzone są zbiory arrasów, map i ksiąg. Do ciągu muzealnego zostały włączone Stanze (Komnaty Rafaela), czyli pomieszczenia ozdobione freskami przez m.in. Rafaela oraz Kaplica Sykstyńska.

W Sali Sobieskiego eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem. 

 

Kaplica Sykstyńska - papieska kaplica, powstała w XV w.  z fundacji papieża Sykstusa IV. Od początku była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne. Dawniej często odprawiano w niej msze św. Odbywają się tu konklawe, czyli wybory nowego papieża. Specjalny piec wstawiany na czas wyborów ma wyprowadzony ponad dach komin. Sala słynie z przepięknych fresków. Najsłynniejsze to Sąd Ostateczny i Stworzenie Świata

Podczas zwiedzania Kaplicy nie wolno fotografować, filmować ani prowadzić rozmów. Przewodnicy omawiają poszczególne freski korzystając z tablic ze zdjęciami umieszczonych na Dziedzińcu Pinii. Z Kaplicą Sykstyńską połączona jest niedostępna dla zwiedzających Kaplica Pawłowa. Zdobi ją fresk "Ukrzyżowanie św. Piotra", jedno z ostatnich dzieł Michała Anioła.Pokaż Rzym na większej mapie

Zdjęcia Muzea watykańskie i Kaplica Sykstyńska


  Rzym i Watykan - pogoda:
Dziś, 23 marca 2017
+20°  / +8°
Słonecznie

wiatr: SE 14 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 68%
zachmurzenie: 25%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 24 marca 2017
+22° C    /  +9° C
Silne zachmurzenie
wiatr: SE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 25 marca 2017
+23° C    /  +7° C
Umiarkowane opady deszczu
wiatr: SE 10 km/h
opady: 2.9 mm/h

Niedziela, 26 marca 2017
+18° C    /  +7° C
Lekki deszcz, miejscami możliwe rozpogodzenia
wiatr: WNW 9 km/h
opady: 0.9 mm/h

Poniedziałek, 27 marca 2017
+16° C    /  +4° C
Lekka mżawka, miejscami możliwe rozpogodzenia
wiatr: SE 16 km/h
opady: 0.5 mm/h