Informacje o Salzburguodwróć kolory tekstu i tła

Salzburg, w Polsce znany również pod nazwą Solnogród, to miasto położone w północno-zachodniej części Austrii, niedaleko granicy z Niemcami. Leży w Alpach, jest ważnym centrum turystycznym i sportów zimowych, a jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Rys historyczny

Pierwszymi osadnikami na tych terenach byli Celtowie, za czasów Cesarstwa Rzymskiego tereny trafiły pod jego władzę. W VII wieku św. Rupert założył tu klasztor św. Piotra i został pierwszym biskupem Salzburga. To on również nadał miastu jego obecną nazwę, która oznacza "Zamek Solny". W okolicy znajdują się bowiem kopalnie soli. W 1805 Salzburg został przyłączony do Cesarstwa Austrii, jednak szybko stał się ponowie częścią Królestwa Bawarii. Dopiero podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1815 Salzburg został zwrócony Austrii. Podczas II wojny światowej znajdował się tutaj obóz koncentracyjny. Miasto ucierpiało również podczas bombardowań.
 

Sezon turystyczny i pogoda

Salzburg położony jest w strefie klimatu umiarkowanego alpejskiego. Odznacza się dużą średnią opadów w ciągu roku, nawet latem. Średnia roczna temperatura wynosi tylko 9 stopni. Latem jest średnio 18 stopni - lipiec jest najcieplejszym miesiącem. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem i średnia temperatura wynosi wówczas -1 stopień. Austria jest miejscem kojarzonym głównie ze sportami zimowymi, jednak to doskonałe miejsce na wypoczynek również latem. Ogromna liczba pieszych i rowerowych szlaków górskich, kolejek linowych, czynnych przez cały rok, doskonałe zaplecze sportów zimowych, a także krystalicznie czyste jeziora, w których latem woda nierzadko przekracza 20 stopni, a do tego świeże powietrze i zapierające dech widoki - to wszystko sprawia, że Austria jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów przez cały rok.

 

Jedzenie i picie

Kuchnia alpejska jest dosyć zróżnicowana. Można tu zjeść tradycyjny sznycel wieprzowy, zwykle z dodatkiem frytek, ale także różnego rodzaju mięsa i kluski. Słynna jest np. zupa z knedlami. Pija się przede wszystkim piwo. Austria słynna jest jednak przede wszystkim z deserów. Tradycja kawiarni pochodzi z XVII w. Do dzisiaj w Salzburgu istnieje Café Tomaselli - najstarsza kawiarnia w tej części Europy Zachodniej. Z kolei w otwartej w XIX w. Café Fürst wymyślono słynne czekoladki Mozartkugel, czyli kule Mozarta. W ich środku znajduje się marcepan, otoczony nugatem. Z Austrii pochodzi także powszechnie znane ciasto strudel.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
  Salzburg - pogoda:
Dziś, 21 stycznia 2018
+1°  / -6°
Silne opady śniegu

wiatr: WNW 19 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 90%
zachmurzenie: 100%
opady: 2.8 mm/h

Poniedziałek, 22 stycznia 2018
+3° C    /  +1° C
Umiarkowane opady deszczu
wiatr: WSW 5 km/h
opady: 2.8 mm/h

Wtorek, 23 stycznia 2018
+4° C    /  -2° C
Lekka mżawka, miejscami możliwe rozpogodzenia
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.1 mm/h

Środa, 24 stycznia 2018
+7° C    /  +0° C
Mgła
wiatr: SSE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 25 stycznia 2018
+8° C    /  -1° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 4 km/h
opady: 0.0 mm/h