ocena miejsca: 5 / 3
oceń i Ty!

Real Alcazarodwróć kolory tekstu i tła

Real Alcázar to imponujący zespół Królewskich Pałaców usytuowany w pobliżu Katedry de Santa Maria. Wchodzimy do niego przez Puerta de Leon, czyli Lwią Bramę. W Real Alcazar zobaczymy pozostałości zamku Almohadów, a także budowle gotyckie, mudejarowe oraz renesansowe. Głównym budynkiem kompleksu jest Palacio Mudejar, który powstał w latach 1364-1366 z rozkazu Pedra I Okrutnego, a następnie przebudowany przez Królów Katolickich na przełomie XV i XVI wieku. Ich wnuk, cesarz Karol V jeszcze rozszerzył budowlę. To nie był koniec modernizacji. Swoje trzy grosze dorzucił Filip V w XIII wieku, który był jednocześnie pierwszym z dynastii Burbonów na tronie hiszpańskim.

 

Z każdym krokiem dotykamy historii, wchodząc do poszczególnych budynków, sal, komnat, a także do ogrodu. Na początek jest wspomniana Lwia Brama, która odgrywała role fortyfikacyjne. Powstała w XII wieku za panowania Almohadów.

Sala de la Justicia (Sala Sprawiedliwości) datowana na XIV wiek był miejscem, w którym Pedro I Okrutny wymierzał sprawiedliwość zdrajcom lub popełniał zbrodnie – to już zależy od punktu widzenia.

Patio de Yeso
to Stiukowy Dziedziniec z XII-wiecznymi arkadami. Trzeba przyznać, że koronkowe dekoracje nad łukami robią wrażenie.

Palacio Mudejar
to główny pałac całego kompleksu. Pierwszy zamek w tym miejscu powstał za sprawą Abd ar-Rahmana III w X wieku. Wykorzystał on istniejące tu gruzy rzymskich budowli.

Patio de las Doncellas
to prostokątne patio, do którego wchodzimy przez bramę Palacio Mudejar. Powstało ono w czasach Karola V (XVI w.). Sprawne oko dostrzeże dekoracyjne motto cesarza "Plus ultra”, czyli "Jeszcze dalej”.

Salon de Embajadores
(Sala Ambasadorów) znajduje się pod kopułą, rzeźbioną w pozłacanym drewnie. Owa kopuła symbolizuje Wszechświat. Powstała z inicjatywy Juana II w pierwszej połowie XV wieku.

Casa de Contratacion
(Dom Kontraktowy) powstał na samym początku XVI wieku z rozkazu Izabeli I Katolickiej. To tutaj kontrolowano handel z Nowym Światem. Warto zwrócić uwagę na kaplicę Żeglarzy (Capilla de Navegantes). To tutaj pierwszy raz w Europie zaprezentowano w formie malarstwa odkrycie Ameryki. To tutaj Najświętsza Maryja Panna została ukazana jako opiekunka żeglarzy.

 

Świetnym miejscem w kompleksie Pałaców Królewskich są tutejsze ogrody, czyli Jardines de Alcazar. To ponad 170 gatunków drzew, a także krzewów. Krzewy mirtowe, cedry i tuje tworzą istny labirynt, do którego chętnie zaglądają nie tylko dzieci, ale także dorośli. A do tego jeszcze fontanny, oczka wodne i pięknie przycięte rośliny. Coś pięknego!Zdjęcia Real Alcazar


  Sewilla - pogoda:
Dziś, 20 lutego 2018
+20°  / +9°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: NE 14 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 43%
zachmurzenie: 7%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 21 lutego 2018
+18° C    /  +6° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 17 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 22 lutego 2018
+17° C    /  +5° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 23 lutego 2018
+16° C    /  +5° C
Słonecznie
wiatr: ENE 14 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 24 lutego 2018
+17° C    /  +7° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 3 km/h
opady: 0.0 mm/h