ocena miejsca: 4.3 / 7
oceń i Ty!

Pałac Topkapi



odwróć kolory tekstu i tła

Gdy już opadną emocje po zwiedzaniu pobliskich Hagia Sophia i Błękitnego meczetu, czas na kolejną dawkę emocji. Tym razem przekraczamy mury pałacu Topkapi. Niegdyś przez 400 lat był ośrodkiem osmańskiej władzy, zamieszkiwany przez pokolenia sułtanów i ich rodziny, dzisiaj wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przyciąga turystów jak magnes. Zaprasza do swych komnat, haremu i na dziedzińce, skrywając w swych murach liczne anegdoty i tajemnice. A wszystko się zaczęło od Mehmeda II, który rozkazał rozpoczęcie budowy pałacu w połowie XV wieku. Jednak to Sulejman Wspaniały miał szczególny wkład w rozwój całego kompleksu.

 

Zwiedzanie kompleksu rozpoczynamy od przekroczenia bramy Cesarskiej, by po chwili znaleźć się na pierwszym z czterech dziedzińców. Kluczymy między drzewami parku Gulhane, kierując się w stronę kas biletowych, aby przy okazji minąć fontannę Katowską, w której obmywano miecze i dłonie po ścięciu skazańca. Warto od razu zainteresować się wejściówkami nie tylko do samego pałacu, ale również do wspomnianego haremu.

Drugi dziedziniec był przeznaczony dla doradców sułtańskich, a także służby i urzędników. To właśnie tutaj mieściły się cesarskie kuchnie oraz stajnie. Z kolei pozostałe dwa dziedzińce należały w pełni do sułtana i jego rodziny. Istotnym miejscem w całej posiadłości był harem. Miejsce zakazane i jednocześnie święte, przeznaczone głównie dla kobiet, a zakazane dla obcych mężczyzn. Zachwyca zdobieniami, kolorowymi kafelkami, gdzieniegdzie przepychem. Do tego jest jeszcze dziedzieniec Czarnych Eunuchów, którzy czuwali na posterunku w haremie.

 

Generalnie cały pałac Topkapi ze wszelkimi przyległościami wart jest zwiedzenia, a rozpisywanie się na temat biblioteki Ahmeda III, pomieszczeń z relikwiami, skarbca, miejsc do obrzezania, sal, pawilonów i wszelkich komnat może być tylko nieudolną próbą oddania rzeczywistości. To po prostu trzeba zobaczyć!



Pokaż Stambuł na większej mapie


Zdjęcia Pałac Topkapi


  Stambuł - pogoda:
Dziś, 24 maja 2017
+24°  / +14°
Słonecznie

wiatr: ENE 15 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 68%
zachmurzenie: 50%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 25 maja 2017
+27° C    /  +16° C
Słonecznie
wiatr: ESE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 26 maja 2017
+27° C    /  +16° C
Słonecznie
wiatr: SSW 8 km/h
opady: 2.2 mm/h

Sobota, 27 maja 2017
+23° C    /  +16° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 10 km/h
opady: 0.9 mm/h

Niedziela, 28 maja 2017
+20° C    /  +16° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NNE 19 km/h
opady: 0.5 mm/h