ocena miejsca: 4.7 / 3
oceń i Ty!

Giolaodwróć kolory tekstu i tła

Giola to najbardziej rozpoznwalne i najchętniej fotografowane miejsce na wyspie Thassos. Właściwie trudno się temu dziwić, bo robi naprawdę niesamowite wrażenie. Giola jest naturalnym basenem z zieloną wodą, oddzielonym od morza skałami. W najwyższym miejscu wznoszą się one 8 metrów nad lustrem wody. Nie jest to miejsce dla dzieci, do wody można jedynie skakać, a samo wyjście także bywa problematyczne, zwłaszcza, że fale napływające od morza spychają z powrotem do basenu. Nie ma tu również cienia ani możliwości zakupu wody.

 

Wbrew pozorom, do tego miejsca nie jest zbyt łatwo się dostać. Przede wszystkim łatwo dać się nabrać na oszukane znaki, gdzie droga zamiast do Gioli, prowadzi do plaży Kalami. Stąd do Gioli jeszcze ok. 1,5 km, które można pokonać pieszo lub - za opłatą - specjalnym sachodem, który jednak nie dojeżdża do samego końca, a ostatni, skalisty odcinek i tak trzeba przejść. Trasę da się przejechać również samochodem terenowym lub quadem.

Druga i częściej wybierana możliwość to pojechanie główną drogą jeszcze kawałek na Wschód. Tutaj znajduje się ścieżka prosto do Gioli. Długość trasy to 900 m, czas zejścia wynosi ok. 15 minut. Podejście powrotnie zajmuje trochę więcej czasu, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze. Niektórzy próbują tędy zjechać samochodami terenowymi, ale nie polecamy takiego rozwiązania. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się tawerna, za którą rozpoczyna się najtrudniejszy, skalisty odcinek.Zdjęcia Giola


  Thassos - pogoda:
Dziś, 13 grudnia 2017
+13°  / +5°
Silne zachmurzenie

wiatr: SW 6 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 69%
zachmurzenie: 28%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 14 grudnia 2017
+15° C    /  +9° C
Słonecznie
wiatr: WSW 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 15 grudnia 2017
+15° C    /  +7° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 16 grudnia 2017
+13° C    /  +6° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 17 grudnia 2017
+14° C    /  +7° C
Możliwe umiarkowane opady deszczu
wiatr: S 55 km/h
opady: 5.4 mm/h