ocena miejsca: 2 / 2
oceń i Ty!

Modenaodwróć kolory tekstu i tła

Modena to miasto i gmina w północnych Włoszech. Przepływają przez nią dwie rzeki: Secchia i Panaro. 10 kilometrów na południe od miasta zaczynają się pierwsze wzniesienia Apeninów. To miasto uniwersyteckie. W rejonie Modeny znaleziono pozostałości osadnictwa kultury Villanova z wczesnej epoki żelaza (IX-VIII wiek p.n.e.). Nieznana jest data założenia miasta.

 

Do najpiękniejszych zabytków Modeny należą:

 

Katedra - Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiano - kościół poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny oraz świętemu Geminiano, który jest również patronem miasta. Katedra mieści się przy placu Piazza Grande. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W katedrze odbył się pogrzeb słynnego włoskiego tenora urodzonego w Modenie, Luciano Pavarottiego.


Piazza Grande + starówka i ratusz - przy głównym placu miasta znajduje się katedra z dzwonnicą Ghirlandiną, ratusz z XVII w. oraz pałace. W poniedziałki odbywa się tam targ. Ratusz powstał w 1216 r., został poważnie uszkodzony w XVI w. w wyniku trzęsienia ziemi.


Dzwonnica Ghirlandina – to kompleks kilku budynków, od 1046 noszący taką nazwę. Odrestaurowany w latach 2008-2010 po poważnych uszkodzeniach spowodowanych trzęsieniami ziemi. Obok znajduje się posąg Bonissima.


Palazzo Ducale – dawniej siedziba rodu Este, a obecnie akademii wojskowej. Powstał w XVII w. Na placu przed pałacem stoi Ciro Menotti z 1879 roku, ku pamięci patrioty, który zorganizował powstanie w Modenie w 1831 roku. 


Palazzo Dei Musei – zbudowany w XVIII w. przez rodzinę Este. Obecnie ma w nim siedzibę wiele instytucji administracyjnych i kulturalnych.


Teatro Comunale – powstał w XIX w. Obecnie mieści prawie 1000 osób. 


Palazzo Santa Margherita – dawniej w tym miejscu stał kościół noszący taką samą nazwę. Obecnie budynek mieści m.in. bibliotekę, jest siedzibą instytucji kulturalnych. Pokaż Modena na większej mapie


Zdjęcia Modena


  Modena - pogoda:
Dziś, 22 lutego 2017
+16°  / +6°
Słonecznie

wiatr: NNE 3 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 100%
zachmurzenie: 75%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 23 lutego 2017
+18° C    /  +7° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 3 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 24 lutego 2017
+15° C    /  +7° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: NNE 4 km/h
opady: 1.1 mm/h

Sobota, 25 lutego 2017
+13° C    /  +2° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 9 km/h
opady: 2.6 mm/h

Niedziela, 26 lutego 2017
+17° C    /  +4° C
Słonecznie
wiatr: ENE 4 km/h
opady: 0.0 mm/h