ocena miejsca: 4.1 / 31
oceń i Ty!

Zatoka Wraku (Navagio)odwróć kolory tekstu i tła

Zatoka Wraku (Navagio, Shipwreck, Zatoka Przemytników, Smugglers cove)  to niewątpliwie najbardziej znane, popularne i chyba najpiękniejsze miejsce na Zakynthos. Duża piaszczysto-żwirowa plaża otoczona jest wysokimi na ok. 300 metrów wapiennymi klifami i dostępna wyłącznie od strony morza. Znajduje się na niej wrak statku Panagiotis, od którego plaża wzięła swoją nazwę. Wcześniej nazywała się Agios Georgios. Jedna z teorii mówi, że był to statek przemytników, który płynął z Turcji. Wzbudził on zainteresowanie greckich celników, a w wyniku pościgu rozbił się w tym miejscu. Inna wersja mówi, że władze greckie umieściły wrak na plaży, by stanowił atrakcję dla turystów. 

 

Wrak jest całkowicie zardzewiały i niezbyt ciekawy, ale plażę oblewa krystalicznie czysta i niezwykle błękitna woda. Każdego dnia do Navagio kursują dziesiątki dużych i małych statków pasażerskich. Małym statkiem można dopłynąć tu m.in. z Porto Vromi, Skinari lub Agios Nikolaos (10-15 euro), skąd jest najbliżej. Duże statki kursują z portu w Zakynthos (od 20 euro). Tutaj też można wsiąść na statek piracki i podczas rejsu dookoła wyspy zatrzymać się także na Navagio. Zwykle postój w Zatoce Wraku trwa od 1 do 2 godzin. 

Warto wiedzieć, że podczas schodzenia ze statku kilka kroków trzeba zrobić w wodzie i odpowiednio się przygotować. Zazwyczaj fale są wysokie i silne, trzeba więc bardzo uważać, bo statek mocno się kołysze, a łatwo zapaść się głęboko w miękki żwir. Zdarza się nawet, że rejsy do Zatoki Wraku zostają odwołane ze względu na silne falowanie morza. 

 

Na plaży nie ma toalet, parasoli ani leżaków. 

 

Zatokę można obserwować również z góry, gdzie znajduje się bezpłatny parking. Na szczycie klifu zbudowano malutką platformę widokową, ale najlepszy widok roztacza się dopiero z końca klifu. Przejście wąską ścieżką otoczoną roślinami zajmuje ok. 20 minut w jedną stronę, ale widok jest wart wysiłku. Plażę najlepiej oglądać z góry w okolicach południa, kiedy słońce jest wysoko, oświetla piasek i nadaje wodzie najpiękniejszy odcień.

 

Dojazd do Navagio jest oznakowany. Jadąc od południa, należy minąć wioskę Anafonitria, a następnie skręcić w lewo, a od północy, za Volimes trzeba skręcić w prawo. Warto dokładnie przyjrzeć się znakom przy drodze, bo część z nich kieruje do Porto Vromi, skąd pływają statki do zatoki, a nie do platformy widokowej. Zdjęcia Zatoka Wraku (Navagio)


  Zakynthos - pogoda:
Dziś, 18 listopada 2017
+17°  / +16°
Miejscami opady deszczu

wiatr: SSE 11 km/h
ciśnienie: 1011 hPa
wilgotność: 71%
zachmurzenie: 54%
opady: 0.1 mm/h

Niedziela, 19 listopada 2017
+17° C    /  +15° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: WNW 17 km/h
opady: 0.6 mm/h

Poniedziałek, 20 listopada 2017
+15° C    /  +13° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NW 37 km/h
opady: 0.4 mm/h

Wtorek, 21 listopada 2017
+14° C    /  +13° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 22 listopada 2017
+15° C    /  +14° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: N 6 km/h
opady: 0.0 mm/h