Informacje o Zakynthosodwróć kolory tekstu i tła

Zakynthos (Ζάκυνθος, Zakyntos, Zakintos, Zakinthos, Hyrie, Zante) to wyspa na Morzu Jońskim. Położona jest na zachód od Półwyspu Peloponez i na południe od wyspy Kefalonia. Długość wyspy to ok. 40 km, szerokość maksymalna 20 km, powierzchnia ok. 400 km2. Najwyższe wzniesienie nosi nazwę Vrachionas i ma 758 m n.p.m. Stolica nazywa się Zakynthos. Używana jest również nazwa Zante. 

Rys historyczny

W średniowieczu wyspa stanowiła część Cesarstwa Bizantyjskiego, później rządzona była przez Królestwo Sycylii. W XV w. Zakynthos zostało zdobyte przez Turków, a następnie wyspę oddano pod rządy Republiki Weneckiej. Po jej upadku Zakynthos trafiło do Republiki Francuskiej, a później Imperium Osmańskiego. W XIX w. wyspa była częścią greckiej Republiki Siedmiu Wysp pod protektoratem tureckim, by kilka lat później ponownie przejść w ręce Francuzów. Ci szybko zostali wyparci przez Brytyjczyków. W ręce Grecji Zakynthos trafiło dopiero w 1864 r. 

 

W czasie II wojny światowej wyspę zajęły wojska włoskie, a następnie niemieckie. Do Greków wróciła wraz z końcem wojny. 12 sierpnia 1953 roku trzęsienie ziemi uszkodziło prawie wszystkie budynki na wyspie, w wyniku czego zachowały się tylko pojedyncze zabytki.

Wybrzeże i plaże

Wyspa posiada dużo piaszczystych plaż, które koncentrują się na wschodnim i południowym wybrzeżu. Woda faluje łagodnie, a w większości miejsc dno opada powoli, dzięki czemu plaże są bezpieczne dla dzieci (np. w Tsilivi, Alikanas/Alikes, Laganas i Kalamaki). Na Półwyspie Vassilikos znajduje się strefa chroniona miejsc lęgowych żółwi caretta caretta, w związku z czym wstęp na niektóre plaże podlega pewnym ograniczeniom. Północny koniec wyspy oraz zachodnie wybrzeże to strome klify i malutkie zatoczki wcinające się pomiędzy skały, a także plaże dostępne wyłącznie od strony morza. Główne kurorty wypoczynkowe to: Laganas, Kalamaki, Tsilivi/Planos, Alikanas/Alikes oraz Argassi.

Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny trwa od maja do października. W maju woda jest zbyt chłodna, żeby się kąpać, natomiast w październiku roślinność przygotowuje się do zimy. Średnie temperatury powietrza od czerwca do września wynoszą ponad 30 stopni. W tym czasie nie powinno padać. Na Zakynthos notuje się duże roczne opady, głównie od listopada do maja. Dzięki silnym opadom w okresie zimowym wyspa jest zielona.

Jedzenie i picie

Kuchnia grecka oparta jest na naturalnych produktach. W diecie znajdują się świeże warzywa i owoce, kozie sery, mleko i jogurty, jagnięcina, kozina, ryby, owoce morza, a przede wszystkim oliwki i wytłaczana z nich oliwa. Całość dopełniają świeże zioła i przyprawy oraz miód z miejscowych pasiek. Typowe posiłki to suvlaki, gyros, sałatka grecka, grillowane i pieczone kawałki mięsa, faszerowane pomidory i liście winogron, kotleciki z mięsa, potrawy rybne, owoce morza oraz oczywiście sos tzatziki. 

W każdej tawernie i w barze czy sklepie można zakupić popularne greckie piwo Mythos. 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
  Zakynthos - pogoda:
Dziś, 27 kwietnia 2017
+19°  / +13°
Słonecznie

wiatr: SSE 5 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 88%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 28 kwietnia 2017
+20° C    /  +15° C
Słonecznie
wiatr: S 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 29 kwietnia 2017
+19° C    /  +16° C
Silne zachmurzenie
wiatr: SSE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 30 kwietnia 2017
+19° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: SSW 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 1 maja 2017
+20° C    /  +16° C
Słonecznie
wiatr: NW 13 km/h
opady: 5.4 mm/h