Informacje o Zakynthosodwróć kolory tekstu i tła

Zakynthos (Ζάκυνθος, Zakyntos, Zakintos, Zakinthos, Hyrie, Zante) to wyspa na Morzu Jońskim. Położona jest na zachód od Półwyspu Peloponez i na południe od wyspy Kefalonia. Długość wyspy to ok. 40 km, szerokość maksymalna 20 km, powierzchnia ok. 400 km2. Najwyższe wzniesienie nosi nazwę Vrachionas i ma 758 m n.p.m. Stolica nazywa się Zakynthos. Używana jest również nazwa Zante. 

Rys historyczny

W średniowieczu wyspa stanowiła część Cesarstwa Bizantyjskiego, później rządzona była przez Królestwo Sycylii. W XV w. Zakynthos zostało zdobyte przez Turków, a następnie wyspę oddano pod rządy Republiki Weneckiej. Po jej upadku Zakynthos trafiło do Republiki Francuskiej, a później Imperium Osmańskiego. W XIX w. wyspa była częścią greckiej Republiki Siedmiu Wysp pod protektoratem tureckim, by kilka lat później ponownie przejść w ręce Francuzów. Ci szybko zostali wyparci przez Brytyjczyków. W ręce Grecji Zakynthos trafiło dopiero w 1864 r. 

 

W czasie II wojny światowej wyspę zajęły wojska włoskie, a następnie niemieckie. Do Greków wróciła wraz z końcem wojny. 12 sierpnia 1953 roku trzęsienie ziemi uszkodziło prawie wszystkie budynki na wyspie, w wyniku czego zachowały się tylko pojedyncze zabytki.

Wybrzeże i plaże

Wyspa posiada dużo piaszczystych plaż, które koncentrują się na wschodnim i południowym wybrzeżu. Woda faluje łagodnie, a w większości miejsc dno opada powoli, dzięki czemu plaże są bezpieczne dla dzieci (np. w Tsilivi, Alikanas/Alikes, Laganas i Kalamaki). Na Półwyspie Vassilikos znajduje się strefa chroniona miejsc lęgowych żółwi caretta caretta, w związku z czym wstęp na niektóre plaże podlega pewnym ograniczeniom. Północny koniec wyspy oraz zachodnie wybrzeże to strome klify i malutkie zatoczki wcinające się pomiędzy skały, a także plaże dostępne wyłącznie od strony morza. Główne kurorty wypoczynkowe to: Laganas, Kalamaki, Tsilivi/Planos, Alikanas/Alikes oraz Argassi.

Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny trwa od maja do października. W maju woda jest zbyt chłodna, żeby się kąpać, natomiast w październiku roślinność przygotowuje się do zimy. Średnie temperatury powietrza od czerwca do września wynoszą ponad 30 stopni. W tym czasie nie powinno padać. Na Zakynthos notuje się duże roczne opady, głównie od listopada do maja. Dzięki silnym opadom w okresie zimowym wyspa jest zielona.

Jedzenie i picie

Kuchnia grecka oparta jest na naturalnych produktach. W diecie znajdują się świeże warzywa i owoce, kozie sery, mleko i jogurty, jagnięcina, kozina, ryby, owoce morza, a przede wszystkim oliwki i wytłaczana z nich oliwa. Całość dopełniają świeże zioła i przyprawy oraz miód z miejscowych pasiek. Typowe posiłki to suvlaki, gyros, sałatka grecka, grillowane i pieczone kawałki mięsa, faszerowane pomidory i liście winogron, kotleciki z mięsa, potrawy rybne, owoce morza oraz oczywiście sos tzatziki. 

W każdej tawernie i w barze czy sklepie można zakupić popularne greckie piwo Mythos. 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
  Zakynthos - pogoda:
Dziś, 21 stycznia 2018
+14°  / +3°
Lekki deszcz

wiatr: SW 19 km/h
ciśnienie: 1006 hPa
wilgotność: 80%
zachmurzenie: 90%
opady: 0.8 mm/h

Poniedziałek, 22 stycznia 2018
+12° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 42 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 23 stycznia 2018
+12° C    /  +2° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 24 stycznia 2018
+10° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: NNE 26 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 25 stycznia 2018
+10° C    /  +4° C
Słonecznie
wiatr: NW 6 km/h
opady: 0.0 mm/h