wNieznane.pl

Gozo

XagħraXagħra – z pozoru wieś jakich wiele na Gozo. Otóż to, z pozoru, gdyż dla fanów archeologicznych odkryć to miejsce niezwykłe! Jeśli lubisz cofnąć się w czasie, tak ze 3500 lat przed narodziny Chrystusa, to warto zajrzeć do kompleksu świątyń Ggantija. Dość powiedzieć, iż wiekiem przebijają choćby egipską Wielką Piramidę. Do tego jeszcze w okolicy można się natknąć na kolejny obiekt z przeszłości – kamienny krąg (Stone Circle). Jeśli komuś jest mało wrażeń, dotykania historii, może zajrzeć do będących w prywatnych rękach – Xerri's Grotto oraz Ninu's Cave. Obie jaskinie zostały odkryte podczas... kopania studni. Xerri's jest młodsza – rocznik '23 ubiegłego stulecia. Znajdziemy w niej okazałe stalaktyty oraz stalagmity. Ninu to końcówka XIX wieku. Warto wiedzieć, iż w czasie II wojny światowej pełniła funkcję schronu.

Atrakcją Xagħry jest również wiatrak Ta' Kola pierwszej połowy XVIII wieku, który jest jednym z nielicznych zachowanych tego typu obiektów na Malcie.
Dzieciom powinno się podobać w Pomskizillious Museum Toys, czyli muzeum zabawek. Skąd taka skomplikowana nazwa? Wymyślił ją ilustrator Edward Lear, który swego czasu zawitał na tę urokliwą wyspę.

Lokalna parafia jest pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej, zwana popularnie jako "il-Bambina". Swoje święto liturgiczne obchodzi 8 września. Warto tam zajrzeć o tej porze, gdyż z tej okazji odbywa się wielka fiesta, która przyciąga tłumy.
Pogoda

Gozo
Dziś, 25 maja 2022
ikona pogody+23°  / +20°
Słonecznie
wiatr: SSE 19 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 68%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 26 maja 2022
ikona pogody+23° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: E 16 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 27 maja 2022
ikona pogody+23° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: E 35 km/h
opady: 0.0 mm/h