wNieznane.pl

Lizbona

Estádio da LuzDwie duże areny piłkarskie w Lizbonie? Dlaczego nie. Zarówno Sporting, jak i Benfica mają okazałe i nowe obiekty, które wybudowano z okazji Euro 2004. Estádio da Luz powstał w miejscu dawnego obiektu „Orłów”, który przetrwał niemalże 50 lat i nosił tę samą nazwę. Nazwę, która wśród kibiców równolegle funkcjonuje z „A Catedral”. Budowa obecnego "Stadionu Światła" pochłonęła 120 milionów euro. Efekt? Dziś może pomieścić 65 000 widzów. Rekord frekwencji odnotowano na meczu otwarcia, kiedy to gospodarze spotkali się towarzysko z urugwajskim Nacional de Montevideo. W kolejnych latach gościł uczestników wspomnianych mistrzostw Europy w 2004 roku. To właśnie tu rozegrano m.in. finał tej imprezy, w której gospodarze uznali wyższość Grecji. Swoje trzy grosze dodali także reprezentanci Polski remisując z Portugalią w ramach eliminacji do ME 2008. Ponadto w 2014 roku Estádio da Luz gościł finalistów Ligi Mistrzów.

Przed wejściem na stadion należy zwrócić na postać orła, który jest symbolem klubu. A propos symboli, to największą postacią w dziejach klubu jest legendarny Eusebio. On również ma swój monument w pobliżu obiektu, a także... ulicę. Odcinek trasy Segunda Circular, który przebiega obok stadionu otrzymał oficjalną nazwę Aleja Eusebio da Silva Ferreira. „Król”, „Czarna Perła z Mozambiku” lub „Czarna Pantera” to główne przydomki brązowego medalisty Mistrzostw Świata z 1966 roku.

 

Co ciekawe, w 2014 roku francuski dziennik L'Equipe uznał obiekt za najpiękniejszy w Europie. Czy tak jest faktycznie? Najlepiej wybrać się samemu i przekonać na własne oczy. Szczególnie, że stadion jest udostępniony dla zwiedzających. Więcej na ten temat znajdziesz w dziale – waluty i ceny.
Pogoda

Lizbona
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+33°  / +20°
Słonecznie
wiatr: ENE 3 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 51%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: ESE 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +18° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NE 5 km/h
opady: 0.1 mm/h