wNieznane.pl

Budapeszt

Porady i wskazówki



Komunikacja, poruszanie się po mieście, bilety

Po Budapeszcie najlepiej podróżować komunikacją miejską. W mieście funkcjonują trzy linie metra - niebieska (3), czerwona (2) i żółta (1). Linia żółta to linia zabytkowa, która powstała w XIX w. Przy prawie wszystkich jej stacjach znajdują się zabytki czy miejsca warte odwiedzenia. Na drugi brzeg Dunaju prowadzą linie czerwona i zielona. Ciekawostką jest, że w Budapeszcie nie ma bramek wejściowych do metra, a bilety sprawdzają panowie w specjalnie oznaczonych ubraniach, którzy w przypadku braku biletu kierują do miejsca, gdzie można go zakupić. Praktycznie nie da się więc dostać mandatu za jazdę bez biletu. 

Ponadto po mieście kursują liczne autobusy, trolejbusy i tramwaje.

Wypożyczenie roweru na godzinę to koszt 800 HUF (foto: wnieznane.pl)

Jednorazowy bilet na przejazd to koszt 350 HUF. Pakiet 10 biletów kosztuje 3000 HUF. Jeśli jednak nastawiamy się na podróżowanie komunikacją miejską, warto zainwestować w bilet 24-godzinny (1650 HUF), 72-godzinny (4150 HUF) czy tygodniowy (4600 HUF). Ciekawostką są bilety na przejazdy grupowe dla maksymalnie 5 osób, które opłaca się zakupić, kiedy wspólnie podróżują co najmniej trzy osoby. Pełna taryfa biletowa w języku angielskim na stronie BKK.

 

Praktycznie na każdym kroku w Budapeszcie spotkamy osoby sprzedające bilety na przejazdy autobusami typu "city tour". Sieci jest kilka i mają ciekawe oferty. To dobra propozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć najciekawsze miejsca w mieście, a jednocześnie nie chcą podróżować pieszo lub komunikacją publiczną. W autobusach dostępne są bezpłatnie przewodniki w kilkunastu językach, a czasem także wi-fi. W cenie 5000 HUF można podróżować bez limitu przez dwa dni. Więcej informacji można znaleźć np. na stronie jednego z operatorów - www.hoponhopoff.hu

Źródełka z wodą pitną

W okolicach Wzgórza Zamkowego, Starego Miasta czy Wzgórza Gellerta można bezpłatnie czerpać do butelek wodę pitną z kilku źródełek. Warto zaopatrzeć się z napoje lub chociaż butelki do napełnienia wodą przed zwiedzaniem tych miejsc, bowiem ceny są tam stosunkowo wysokie. Zdecydowanie odradzamy kupowanie napojów na ulicznych straganach, ponieważ cena kilkakrotnie przewyższa tę, którą oferują sklepy za taki sam produkt.

Źródło z wodą pitną (foto: wnieznane.pl)

Tani dojazd do Budapesztu

Jeżeli ktoś dysponuje niewielkim budżetem, powinien wybrać się do Budapesztu samolotem. Loty z Polski do stolicy Węgier oferują dwaj tani przewoźnicy - Wizzair i Ryanair. Za bilet w obie strony można zapłacić 38 zł lub nawet mniej. Zdecydowanie droższą opcją jest wyjazd samochodowy czy pociągowy. 

Gdzie szukać oszczędności

Budapeszt jest miastem nieco droższym niż Warszawa (więcej o cenach w części Waluta i ceny). Niemniej jednak można oszczędzić nieco pieniędzy, rezygnując z niektórych opcji. Na przykład wejście na górę Baszty Rybackiej to koszt 600 HUF, ale wystarczy przejść na drugi koniec budowli, by wejść na górę bezpłatnie, skąd tuż obok znajdującej się tam restauracji można zobaczyć taką samą panoramę miasta. 

Miejscowi muzykanci (foto: wnieznane.pl)

Warto zorientować się wcześniej lub dopytać przy kupowaniu biletów, które z zabytków są aktualnie remontowane, dzięki czemu można uniknąć wyrzucenia w błoto pięniędzy i rozczarowania. 

Można również zrezygnować z hotelu położonego w ścisłym centrum na rzecz tańszego, który znajduje się dalej, ale wzdłuż linii metra. Podziemna kolejka kursuje bowiem często, nie jest aż tak zatłoczona jak chociażby w Warszawie i szybko dojeżdża do najciekawszych miejsc w mieście. Również posiłki serwowane w restauracjach w centrum są dużo droższe niż te, które można zjeść nieco dalej. A droższe wcale nie znaczy lepsze. 

Warto pamiętać, że napoje serwowane w restaurachach do posiłków, zarówno alkoholowe, jak i bezalkoholowe, są bardzo drogie. Można więc zrezygnować z zamówienia napoju i zakupić go w sklepie. 

Pamiątki

W Budapeszcie można kupić wiele rzeczy, ale sporo z nich to bezwartościowa tandeta, za którą trzeba jednak wyłożyć niemałe pieniądze. Lokalne wyroby są znacznie droższe. Na pewno warto zakupić chociaż butelkę lokalnego wina - Tokaj - lub innego alkoholu. W ofercie są m.in. wódki owocowe czy nalewki. Budapeszt  słynie również z porcelany i ceramiki oraz koronek i haftów. Te są jednak drogie - za miniaturową serwetkę trzeba zapłacić ponad 10 euro. Można również przywieźć artykuły żywnościowe - paprykę, lokalne wędliny czy słodycze. Oczywiście nie brakuje "standardowych" pamiątek, jak np. magnesów czy pocztówek.

Stragan z pamiątkami i charakterystycznymi papryczkami (foto: wnieznane.pl)

Przepisy ruchu drogowego, parkingi

Obszar Budapesztu podzielony jest na wiele stref parkingowych, w których obowiązują różne taryfy i maksymalne limity czasu parkowania, z reguły w centrum to 3 godziny. Opłaty parkingowe obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach: 8-18 lub 8-20. W soboty, niedziele i święta parkowanie jest bezpłatne.

Bilet parkingowy zakupuje się w automacie i umieszcza za przednią szybą.

 

Podstawowe przepisy ruchu drogowego:

Na Węgrzech dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,00 promila. Złamanie tego zakazu skutkuje natychmiastowym odebraniem prawa jazdy,
Rozmowy przez telefon komórkowy w czasie jazdy dopuszczalne są jedynie przy wykorzystaniu zestawu głośnomówiącego,
Samochody powinny używać świateł w dzień w czasie jazdy poza terenem zabudowanym. Miganie światłami oznacza zrzeczenie się prawa pierwszeństwa,
Kierowca i pasażer zajmujący przednie siedzenie zobowiązani są do zapięcia pasów bezpieczeństwa, osoby na tylnym siedzeniu muszą zapinać pasy tylko podczas jazdy poza terenem zabudowanym. Na przednim siedzeniu nie wolno przewozić dzieci poniżej 12 roku życia.




Pogoda

Budapeszt
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+30°  / +17°
Słonecznie
wiatr: SW 8 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 44%
zachmurzenie: 8%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +15° C
Słonecznie
wiatr: NW 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: NNE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h