ocena miejsca: 4 / 30
oceń i Ty!

Balos i Gramvousaodwróć kolory tekstu i tła

Laguna Balos (Μπάλο / ΜΠΑΛΟΣ) i wyspa Gramvousa (Γραμβούσα / ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ) to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych miejsc na Krecie i koniecznie trzeba je zobaczyć. Położone są na północno-zachodnim końcu wyspy. Woda w lagunie przybiera kolory od zielonego po wszelkie odcienie błękitu. Z jednej strony nie sięga nawet do kolan i jest bardzo ciepła, z drugiej - jest znacznie głębsza, zimniejsza, a dookoła znajdują się kamienie. Najpiękniej prezentuje się widziana z góry. Co ciekawe, mało który przewodnik informuje o tym miejscu. 

 

Gramvousa to wyspa, znajdująca się niedaleko Balos. Można się na nią dostać jedynie statkiem wycieczkowym wypływającym codziennie z portu w Kissamos. Jej atrakcją jest mała plaża z krystaliczną wodą w odcieniach zieleni i błękitu, wrak statku, który utknął na mieliźnie i kompletnie się rozpadł, oraz ruiny twierdzy, położone wysoko na wzgórzu. Ścieżka prowadząca do twierdzy jest kamienista, miejscami bardzo stroma i męcząca. Podejście zajmuje ok. 15-20 minut. 

 

Na Balos można dostać się na dwa sposoby - statkiem wycieczkowym (Balos + Gramvousa) lub samochodem (tylko Balos). Koszt całodziennego rejsu Kissamos - Gramvousa - Balos to 27 euro (stan na 2017 rok przy rezerwacji przez internet na www.gramvousa.com) + 1 euro opłaty klimatycznej. Statki zazwyczaj cumują ok. 200 m od laguny, a następnie należy przesiąść się do małych łódek, które transportują turystów na plażę z różowym piaskiem. 

Na statku serwowane są posiłki, znajdują się tu także sklepiki, gdzie zapominalscy mogą kupić np. okulary przeciwsłoneczne, maty plażowe czy maskę i rurkę, jest również możliwość wypożyczenia parasola plażowego (koszt 4 euro). 

 

Na Balos można się dostać także szutrową drogą poprowadzoną zboczem góry. Jest ona wąska i miejscami kręta. Warto więc wybrać się tam samochodem terenowym. Od parkingu do laguny trzeba jeszcze zejść w dół wąską, kamienistą ścieżką. Zejście zajmuje ok. 30 minut. 

 

Warto pamiętać, że na Balos nie ma sklepów, restauracji, a słońce praży przez cały czas. Na stały ląd można przedostać się przechodząc przez sięgającą do pasa wodę lub korzystając za opłatą z jednej z cumujących w lagunie łódek. 


 


Pokaż Balos i Gramvousę na większej mapie


Zdjęcia Balos i Gramvousa


  Kreta - pogoda:
Dziś, 23 marca 2018
+16°  / +9°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: SW 18 km/h
ciśnienie: 1005 hPa
wilgotność: 58%
zachmurzenie: 36%
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 24 marca 2018
+14° C    /  +6° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: WSW 23 km/h
opady: 1.2 mm/h

Niedziela, 25 marca 2018
+18° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 25 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 26 marca 2018
+19° C    /  +9° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSW 26 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 27 marca 2018
+16° C    /  +10° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: WSW 13 km/h
opady: 0.4 mm/h