Porady i wskazówkiodwróć kolory tekstu i tła

Poniżej przedstawiamy garść informacji przydatnych podczas zwiedzania Edynburga.

Poruszanie się po mieście, komunikacja, bilety

Edynburg ma doskonale rozwiniętą sieć komunikacyjną. Po mieście i przedmieściach można poruszać się autobusami, ale większość atrakcji znajduje się na tyle blisko siebie, że można pomiędzy nimi przemieszczać się pieszo. W 2014 r. uruchomiono linię tramwajową z centrum miasta do lotniska. Dostępne są bilety jednorazowe (1,60 £), bilety jednodniowe (DayTicket - 4 £) czy bilety nocne (3 £). Kupuje się je u kierowcy - zawsze należy mieć dokładnie odliczoną kwotę, gdyż opłatę uiszcza się wrzucając pieniądze do specjalnego urządzenia, które je liczy. Reszta nie jest wydawana!

Więcej o biletach i aktualne ceny znajdziecie tutaj

Bezpłatne atrakcje

Wstęp do większości atrakcji w Edynburgu jest płatny, ale są miejsca, które można odwiedzić za darmo. Należy do nich na przykład Katedra św. Idziego. Bezpłatny wstęp jest również do National Museum of Scotland, czyli Muzeum Narodowego Szkocji.

Panorama miasta

Edynburg należy do miast, które mogą się pochwalić piękną panoramą. Co więcej, miejsc do jej oglądania naprawdę nie brakuje i nie zawsze trzeba płacić. Bezpłatnie panoramę miasta i okolic można obserwować ze wzgórza Calton Hill. Opcja płatna - wspiąć się na znajdujący się tam Nelson's Monument (143 stopnie, 5 £). Inna możliwość to wejście na stojący przy Princes Street Scott Monument (287 stopni, 5 £). Piękny widok na całą okolicę roztacza się ze wzgórza Arthur's Seat, na które wejście jest bezpłatne. Panorama starego miasta doskonale widoczna jest z murów Zamku w Edynburgu. Poza tym można dostrzec morze, okoliczne wzgórza i dalsze części miasta. Trzeba jednak zapłacić 16,50 £ za wstęp do zamku.
  Edynburg - pogoda:
Dziś, 18 listopada 2017
+7°  / +3°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: WNW 23 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 4%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 19 listopada 2017
+6° C    /  +0° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SSW 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 20 listopada 2017
+11° C    /  +9° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: NNW 13 km/h
opady: 0.3 mm/h

Wtorek, 21 listopada 2017
+9° C    /  +1° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NNE 20 km/h
opady: 0.1 mm/h

Środa, 22 listopada 2017
+11° C    /  +1° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: S 16 km/h
opady: 0.1 mm/h