ocena miejsca: 0 / 0
oceń i Ty!

Sint Baafskathedraalodwróć kolory tekstu i tła

Sint Baafskathedraal (Katedra Sint-Baafs, Katedra św. Bawona w Gandawie) to katedra w centrum Gandawy. Została zbudowana w miejscu kaplicy św. Jana Chrzciciela z X w. Początkowo powstał kościół na planie krzyża, którego fragmenty można zobaczyć w krypcie obecnej katedry. Później znajdował się tu kościół gotycki, który budowano od XIV w. 82-metrowa wieża powstała w XVI w. Budowę zakończono w 1569 r. W tym też czasie świątynia zyskała rangę katedry. Na przestrzeni wieków katedra była kilkakrotnie przebudowywana, stąd też można zauważyć w jej konstrukcji różne style.

 

We wnętrzu świątyni zobaczyć można m.in. obraz Rubensa - Św. Bawo przybywa do klasztoru w Gandawie, a także liczne zabytki, w tym ołtarze. Z boku katedry znajduje się mała kaplica, gdzie przechowywane są cenne rzeźby. 

 

Jej główną atrakcją jest jednak Ołtarz Gandawski (Adoracja Mistycznego Baranka), autorstwa braci Huberta i Jana van Eycków. Powstał w XV w.

Ołtarz Gandawski (Adoracja Mistycznego Baranka, Het Lam Gods) to dużych rozmiarów malowane tablice, przedstawiające sceny odkupienia ludzkości przez Chrystusa. Łącznie znajduje się tu 250 postaci. Początkowo tablice były umieszczone w kaplicy w katedrze i ogólnodostępne, ale zostały przeniesione. Wejście znajduje się po lewej stronie wewnątrz katedry. Wstęp płatny i możliwy tylko w określonych dniach i godzinach.

 

Od 2013 r. katedra przechodzi gruntowny remont, który ma potrwać przynajmniej cztery lata.


W katedrze obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Dotyczy to również Ołtarza Gandawskiego.Zdjęcia Sint Baafskathedraal


  Gandawa - pogoda:
Dziś, 21 stycznia 2018
+5°  / +4°
Całkowite zachmurzenie

wiatr: SSW 12 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 75%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 22 stycznia 2018
+9° C    /  +4° C
Lekka mżawka
wiatr: WNW 17 km/h
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 23 stycznia 2018
+10° C    /  +1° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: SSW 24 km/h
opady: 0.2 mm/h

Środa, 24 stycznia 2018
+13° C    /  +8° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: SSW 38 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 25 stycznia 2018
+10° C    /  +6° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: SW 13 km/h
opady: 1.2 mm/h