ocena miejsca: 4.5 / 8
oceń i Ty!

Glenbeighodwróć kolory tekstu i tła

Przemierzając Ring of Kerry, zatrzymaliśmy się w Glenbeigh. Dla naszych znajomych była to pewnego rodzaju podróż sentymentalna. Wszak niegdyś spędzili tu trochę czasu. Były więc wspomnienia, zaglądanie na stare śmieci i rozmowy ze znajomymi, którzy tu zostali.


Niemniej jednak, nawet gdyby nie osobiste przeżycia, to... z pewnością byśmy się tu zatrzymali. Irlandczycy mawiają, że Glenbeigh to klejnot Ring of Kerry. I trzeba uczciwie, że coś w tym jest. Wizytę w tym niewielkim miasteczku zaczęliśmy od... wzgórza. Strome zbocze. Z jednej strony pasące się owce, a przed nami bezkres oceanu. I choć cały urok psuły nieco chmury, a twarz muskała bryza, to i tak było pięknie. Niemniej jednak chcieliśmy z bliska poznać urok błękitnych fal i ich moc. Właśnie - moc. O ich sile przekonaliśmy się w dosłownym znaczeniu. Chlubą Glenbeigh jest Rossbeigh Beach. Rozciągający się na 1,6 kilometra długości cypel piaszczystej plaży tym razem był usiany kamieniami. To efekt sztormów, a także huraganowych wiatrów, które nawiedziły tę część kraju. Szczerze? Wcale się nie dziwimy mieszkańcom, że chętnie tu spędzają czas. W sezonie musi tu być pięknie!


Co oprócz plaży? Okolice miejscowości są dość zróżnicowane. Występują tu obszary bagienne, jak I zalesione wzgórze Seefin. Rzeka przecina teren do Rossbeigh Creek oraz jeziora Caragh. Ozdobą jest regionu jest również jezioro Coomasahran.

Co znajdziemy w samym miasteczku? Uwagę przykuwają dwa kościoły – Church of Ireland oraz St James Catholic Church. Na liście obiektów chronionych znajdują się także... dwa hotele – The Towers oraz Glenbeigh Hotel. Pierwszy z nich wziął nazwę od XVIII-wiecznej wieży. Dzisiejsze jej ruiny są pewnym symbolem mówiącym o historii regionu.

 

Osoby ceniące aktywny wypoczynek nie powinny czuć się zawiedzione. Szlaki turystyczne, jazda konna, paralotniarstwo, kajakarstwo, łowienie ryb, czy oglądanie ptaków - to wszystko znajdziemy w Glenbeigh, w którym po całym dniu pełnym wrażeń warto zajrzeć do miejscowego pubu i wychylić pintę Guinnessa.Zdjęcia Glenbeigh


  Irlandia - pogoda:
Dziś, 25 września 2017
+16°  / +10°
Słonecznie

wiatr: SE 2 km/h
ciśnienie: 1021 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 26 września 2017
+15° C    /  +9° C
Silne zachmurzenie
wiatr: SSE 20 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 27 września 2017
+15° C    /  +4° C
Umiarkowane opady deszczu
wiatr: SSE 25 km/h
opady: 3.9 mm/h

Czwartek, 28 września 2017
+13° C    /  +7° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: S 23 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 29 września 2017
+14° C    /  +8° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: SW 12 km/h
opady: 1.2 mm/h