ocena miejsca: 5 / 1
oceń i Ty!

Wersalodwróć kolory tekstu i tła

Pałac wersalski, Wersal (château de Versailles) to pałac królewski na przedmieściach Paryża. W 1682 pałac został oficjalną rezydencją króla Francji. Znajduje się w nim 700 pomieszczeń, z których 120 zostało udostępnione publiczności. Warte uwagi są także ogrody otaczające pałac.

 

Pałac został zbudowany w 1623 r. i początkowo miał służyć królowi podczas polowań. W kolejnych latach pałac był systematycznie rozbudowywany i upiększany. W XVIII w. w parku zbudowano dwa mniejsze pałace - Grand Trianon, Petit Trianon. Na terenie Wersalu znajdowała się Oranżeria, były pawilony dla ministrów, a także Menażeria królewska, gdzie z balkonu można było obserwować zgromadzone tu egzotyczne zwierzęta. W ogrodach zainstalowano liczne fontanny i rzeźby, była także grota (la Grotte), nawiązująca wyglądem do morskich jaskiń.

W 1678 zlikwidowano taras od strony ogrodów, a w jego miejscu powstała Wielka Galeria (Galeria Zwierciadlana, Galerie des Glaces), gdzie na ponad 70-metrowej ścianie powieszono 17 luster odbijających widok ogrodów znajdujących się za oknami.

 

Okres świetności Wersalu zakończyła rewolucja francuska. Król został zmuszony do powrotu do Paryża, a Wersal podupadał. W późniejszym okresie został odrestaurowany i zamieniony na muzeum. 

 

Przed pałacem znajduje się Place d’Armes, gdzie zbiegają się trzy szerokie aleje. Budynek ma trzy dziedzińce: Cour des Ministres (Dziedziniec Ministrów), Cour Royale (Dziedziniec Królewski) z konnym posągiem Ludwika XIV i Cour de Marbre (Dziedziniec Marmurowy). Obecnie w pałacu znajduje się muzeum historyczne, Opera, kaplica królewska, apartamenty królewskie.

 

Równie ciekawie prezentują się ogrody i inne zabudowania otaczające pałac, kanały, stawy, liczne fontanny i rzeźby. W ogrodach Wersalu cyklicznie odbywają się pokazy fontann światło i dźwięk. Można je oglądać od kwietnia do października. Więcej informacji

 

Informacje o godzinach otwarcia i cennik biletówPokaż Wersal na większej mapie  Paryż - pogoda:
Dziś, 18 stycznia 2018
+11°  / +6°
Całkowite zachmurzenie

wiatr: W 23 km/h
ciśnienie: 1007 hPa
wilgotność: 66%
zachmurzenie: 81%
opady: 0.1 mm/h

Piątek, 19 stycznia 2018
+7° C    /  +5° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: W 18 km/h
opady: 0.5 mm/h

Sobota, 20 stycznia 2018
+8° C    /  +5° C
Umiarkowane opady deszczu
wiatr: WSW 12 km/h
opady: 1.9 mm/h

Niedziela, 21 stycznia 2018
+12° C    /  +8° C
Umiarkowane opady deszczu
wiatr: W 18 km/h
opady: 2.1 mm/h

Poniedziałek, 22 stycznia 2018
+14° C    /  +7° C
Lekka mżawka
wiatr: WSW 15 km/h
opady: 0.2 mm/h