ocena miejsca: 3.6 / 18
oceń i Ty!

Piazza San Marcoodwróć kolory tekstu i tła

Piazza San Marco (Plac św. Marka) - znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest największym i najbardziej znanym placem miasta. Dawniej plac był znacznie mniejszy, a przez jego środek przepływał kanał. Obecny rozmiar zyskał w XII w. Połączony jest bezpośrednio z Piazzetta di San Marco. Dookoła znajdują się zabytkowe budynki - Procuratie Nuove, Procuratie Vecchie, Basilica San Marco, Torre dell' Orologio i 
Ala Napoleonica. Przy placu znajduje się również stumetrowa Campanile di San Marco. 

Większość budowli znajdujących się wokół placu została zbudowana w XVI wieku. Dookoła placu znajdują się liczne kawiarnie i sklepiki z pamiątkami. 

Późną jesienią i zimą plac często jest zalewany wodą, tzw. acqua alta. Wówczas piesi przemieszczają się po specjalnych podestach. Bardzo rzadko woda podnosi się nawet do poziomu ponad metra.

 

Procuratie Vecchie (Prokuracja Stara) to budynek usytuowany po północnej stronie placu. Znajdowały się tam apartamenty Prokuratorów (Procuratori della Repubblica) pełniących najważniejszą rolę w władzach miasta. Pod arkadami, znajdują się trzy przejścia łączące plac z ulicą na tyłach budynku. 

Procuratie Nuove (Prokuracja Nowa) znajduje się naprzeciwko. Jest wzorowany na budynku Prokuracji Starej. Zudowany na przełomie XVI i XVII w. Budynek łączy się z Biblioteką Sansovino usytuowaną wzdłuż Piazzetta di San Marco. Obecnie znajdują się w nim apartamenty prezydenckie.

Na parterze, pod arkadami mieści się Caffe Florian, istniejąca od 1720 r., najstarsza kawiarnia Wenecji.

Budynki Prokuracji łączy Ala Napoleonica, zbudowana na polecenie Napoleona w miejscu kościoła San Gieminiano. Obecnie w budynku znajduje się muzeum.

 

Przed północną fasadą Bazyliki św. Marka znajduje się Piazzetta dei Leoncini. Nazwa placyku pochodzi od rzeźb dwóch lwów wykonanych z czerwonego marmuru z 1722 r. Pośrodku płacyku znajduje się studnia. Pokaż Wenecja na większej mapie

Zdjęcia Piazza San Marco


  Wenecja - pogoda:
Dziś, 30 kwietnia 2017
+21°  / +11°
Słonecznie

wiatr: SE 10 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 81%
zachmurzenie: 25%
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 1 maja 2017
+19° C    /  +11° C
Słonecznie
wiatr: ENE 13 km/h
opady: 4.4 mm/h

Wtorek, 2 maja 2017
+17° C    /  +10° C
Silne zachmurzenie
wiatr: SSE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 3 maja 2017
+21° C    /  +13° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ESE 10 km/h
opady: 3.0 mm/h

Czwartek, 4 maja 2017
+21° C    /  +13° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: ESE 10 km/h
opady: 16.1 mm/h