ocena miejsca: 4.8 / 6
oceń i Ty!

Congresoodwróć kolory tekstu i tła

Po sąsiedzku z Microcentro znajduje się dzielnica zwana Congreso. Wystarczy przejść na drugą stronę najszerszej ulicy świata, czyli Avenida 9 de Julio. Kilkanaście pasów w obie strony opływa Plaza de la Republica, przy którym stoi 67-metrowy El Obelisco. Wybudowany został w 1936 roku w miejscu kościoła pw św. Mikołaja, w którym po raz pierwszy wywieszono flagę Buenos Aires. Co ciekawe, monument, którego budowa zajęła 31 dni, miał być... rozebrany zaledwie po trzech latach, ze względu na estetykę, bezpieczeństwo i ekonomię. Ostatecznie jednak znaleziono argumenty, aby pozostał na swoim miejscu. Przez lata jest miejscem m.in. manifestacji czy spotkań kibiców, którzy świętują po wygranych meczach. Ostatnią renowację przeszedł w 2005 roku.

W dzielnicy znajduje się również Palacio de Justicia, czyli Pałac Sprawiedliwości, którego powstanie datuje się na pierwsze lata XX wieku. Jednak początki monumentalnego budynku były dość zawiłe. Pierwsze projekty sięgały końca XIX wieku i potrzeba było aż 20 lat, aby je zrealizować. Gdy do gmachu przeniósł się Sąd Najwyższy, wybuchła I wojna światowa, która wstrzymała dalszą rozbudowę budynku. Dopiero lata 20. pozwoliły na wykończenie i ozdobienie budowli.

Przy Plaza Lavalle uwagę skupia Teatro Colon. Prace nad jego powstaniem trwały niespełna 30 lat. Ukończony w 1908 roku uchodzi za jedną z najbardziej uznanych scen w Ameryce Południowej. To właśnie tu są wystawiane najznamienitsze sztuki baletu. Można tu posłuchać muzyki klasycznej czy opery na najwyższym, światowym poziomie! Na jego deskach występowali m.in. Maria Callas, Placido Domingo, Luciano Pavarotti czy... Jan Kiepura.

Palacio del Congreso to kolejny przykład budowli w Buenos Aires, którego historia sięga przełomu wieków XIX i XX. Wzorowany na waszyngtońskim Kapitolu, został wybudowany za rekordowe w ówczesnych czasach pieniądze. Powierzchnię 12 tys. metrów kwadratowych wieńczy okazała kopuła. Przyciąga nie tylko turystów, którzy mogą zwiedzać jego wnętrza w dni powszednie, ale również... protestujących Argentyńczyków. To właśnie przed pałacem zbierały się tłumy podczas pamiętnego kryzysu w 2001 roku.
Congreso to nie tylko wspomniane budynki, ale również... wyśmienite lody. Wystarczy przejść się na Avenida Corrientes, gdzie znajduje się lodziarnia serwująca tradycyjne wyroby.Wyświetl większą mapę

Zdjęcia Congreso


  Buenos Aires - pogoda:
Dziś, 20 stycznia 2018
+34°  / +26°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: ENE 13 km/h
ciśnienie: 1011 hPa
wilgotność: 27%
zachmurzenie: 8%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 21 stycznia 2018
+34° C    /  +26° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 22 stycznia 2018
+33° C    /  +26° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 17 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 23 stycznia 2018
+36° C    /  +28° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 24 stycznia 2018
+31° C    /  +20° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ESE 26 km/h
opady: 0.0 mm/h