ocena miejsca: 5 / 1
oceń i Ty!

Kilmainham Gaolodwróć kolory tekstu i tła

W zachodniej części miasta, nieopodal Phoenix Park oraz Irish Museum of Modern Art, swą siedzibę ma Kilmainham Gaol, czyli muzeum będące niegdyś brytyjskim więzieniem. Nazwa jak najbardziej słuszna, gdyż właśnie tu przetrzymywani byli członkowie organizacji walczących o polityczną niepodległość kraju, a także uczestnicy Powstania Wielkanocnego. Także tutaj swoje winy cierpieli Irlandczycy dopuszczający się kradzieży żywności w okresie wielkiego głodu wywołanego zarazą ziemniaczaną.

Dziś pozostały po nich pamiątki, puste cele, mury, które gdyby tylko mogły mówić, to z pewnością podzieliłyby się z nami unoszącą się w powietrzu historią. Podczas zwiedzania z przewodnikiem otrzymujemy namiastkę przeszłości w formie opowiadań oraz multimedialnego pokazu. Spacerujemy po korytarzach, na plac egzekucji, do przestronnej części pełnej drzwi do poszczególnych cel.

I choć budynek znajduje się nieco dalej od głównych zabytków zlokalizowanych w centrum miasta, to i tak cieszy się sporym zainteresowaniem. W związku z tym, warto zadbać o bilety nieco wcześniej, żeby uniknąć oczekiwania na swoją kolej.

 

W okolice Kilmainham Gaol dojedziemy bezpośrednio czerwoną linią tramwajów LUAS z Connolly Station do Suir Road.Zdjęcia Kilmainham Gaol


  Dublin - pogoda:
Dziś, 25 września 2017
+16°  / +10°
Słonecznie

wiatr: SE 2 km/h
ciśnienie: 1021 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 26 września 2017
+15° C    /  +9° C
Silne zachmurzenie
wiatr: SSE 20 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 27 września 2017
+15° C    /  +4° C
Umiarkowane opady deszczu
wiatr: SSE 25 km/h
opady: 3.9 mm/h

Czwartek, 28 września 2017
+13° C    /  +7° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: S 23 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 29 września 2017
+14° C    /  +8° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: SW 12 km/h
opady: 1.2 mm/h