wNieznane.pl

Ateny

Porady i wskazówkiPoruszanie się po mieście, komunikacja, bilety

Ateny są stosunkowo dużym miastem, jednak zdecydowana większość zabytków i ciekawych miejsc usytuowana jest w centrum. Komunikacja w Atenach jest dobrze rozwinięta. Po mieście można przemieszczać się metrem, autibusami, trolejbusami i tramwajami. Trzy linie metra łączą centrum z dzielnicami położonymi dalej, a także z sąsiednimi miejscowościami, w tym z Pireusem. Częściowo tory poprowadzone są na powierzchni ziemi. 

 

Przystanki autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe są dobrze oznakowane, mają także rozkłady jazdy, jednak wyłącznie w języku greckim. Warto pamiętać, że pojazdy zatrzymują się wyłącznie na żądanie. 

 

Bilety można zakupić w automatach lub punktach obsługi na stacjach metra oraz w wybranych miejscach w centrum. Dostępne są różne rodzaje biletów:

1) jednorazowe:   

- jeden przejazd 1,2 euro

- przejazd metrem z lotniska 8 euro (przy zakupie biletu tam i z powrotem - powrót możliwy w ciągu tygodnia - 14 euro)

- bilet grupowy dla dwóch osób na przejazd metrem z lotniska 14 euro, dla trzech osób 20 euro

- bilet na autobus z lotniska 5 euro

2) wielokrotnego użycia:

- 90-minutowy na wszystkie środki transportu 1,4 euro

- 24-godzinny 4 euro

- 7-dniowy 14 euro

- 3-dniowy bilet turystyczny (dowolna liczba przejazdów + dojazd z lotniska i na lotnisko) 20 euro

- 7-dniowy bilet turystyczny 50 euro

Hop on, hop off

Coraz bardziej popularnym sposobem na zwiedzanie miast są otwarte autobusy typu hop on, hop off. Taka możliwość jest również w Atenach. Dwudniowy bilet to koszt 18 euro lub 22 euro z trasą obejmującą Pireus. Minusy to brak przewodnika w języku polskim, a także brak kursów po zmroku.  Więcej informacji znajdziecie np. tutaj - //www.citysightseeing.gr

Bezpieczeństwo

Mimo wielu negatywnych opinii i widocznej biedy, Ateny są względnie bezpiecznym miastem. Przede wszystkim należy uważać na kieszonkowców i wszelkiego rodzaju naciągaczy. Widokiem powszechnym są żebracy i bezdomni, a w centralnych dzielnicach także narkomani. Po zmroku warto trzymać się głównych ulic, omijać parki i zaułki, które mogą być niebezpieczne, a przede wszystkim być ostrożnym i pilnować swoich rzeczy. 

Pamiątki

Najlepsze miejsce na zakup pamiątek to ulokowana u podnóża Akropolu Plaka. Znajdują się tu niezliczone ilości sklepików, straganów czy galerii, gdzie można zakupić niemal wszystko. Dużą popularnością cieszą się magnesy, posągi i popiersia, wazy, wyroby z oliwek, m.in. mydła czy kremy, przyprawy, oliwki, przetwory, miody, lokalne alkohole, a także ręcznie robiona ceramika. Handlarze oferują także bardzo duży wybór t-shirtów oraz ubrań z motywami greckimi, toreb, a także tradycyjne kapcie. W sklepikach można znaleźć niezliczoną ilość przeróżnych drobiazgów - m.in. kalendarze, karty do gry, zakładki, pudełeczka, śnieżne kule, zawieszki, pocztówki, albumy, długopisy itp. Gdzieniegdzie można znaleźć również naturalne gąbki, chciaż w tej części Grecji są one stosunkowo drogie. Uwagę turystów przyciągają piękne obrazy z motywami greckimi lub krajobrazami, chociaż ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu euro.

Dojazd z lotniska

Ateny są bardzo dobrze skomunikowane z położonym w pobliżu miasta lotniskiem. Najszybszym sposobem jest dojazd do centrum metrem, które przy lotnisku jeździ na powierzchni. Taka podróż zajmuje 40 minut. M.in. do placu Syntagma kursują przyspieszone autobusy z lotniska (X95), ale tu trzeba liczyć się z ok. godziną jazdy. Tak jak wszędzie, tutaj również można skorzystać z taksówek, które w Atenach są żółte.

Panorama miasta

Ateny mogą poszczycić się kilkoma doskonałymi punktami widokowymi, skąd można oglądać wspaniałą panoramę miasta. Pierwszym z nich jest oczywiście Wzgórze Akropol, skąd widać pobliskie Wzgórze Filopapus, a także Wzgórze Likavitos, a przy dobrej pogodzie Pireus i morze. 

 

Drugim dobrym punktem jest Wzgórze Filopapusa, na które wejście jest bezpłatne. Na szczycie znajduje się pomnik. Po południu można stąd obserwować wspaniałą panoramę miasta z Akropolem na pierwszym planie, a z drugiej strony wzgórza roztacza się widok w stronę Pireusu. 

 

Trzecia możliwość to najwyższe wzniesienie w Atenach, Wzgórze Likavitos. Na górę można wjechać samochodem i dalej kawałek podejść lub kolejką torową, która kursuje do późnych godzin nocnych. To doskonałe miejsce do oglądania zachodu słońca, a także nocnej panoramy Aten, z oświetlonym Akropolem i pomnikiem na Wzgórzu Filopapusa włącznie. 

Toalety

Ze względu na słabo rozwinięty system kanalizacyjny oraz wąskie rury odpływowe, w całej Grecji funkcjonuje zakaz wrzucania zużytego papieru toaletowego do muszli klozetowej. Papier wyrzuca się do koszy na śmieci. Dotyczy to również toalet na lotniskach, w hotelach czy restauracjach, nawet jeżeli zabrakło takiej informacji.
Pogoda

Ateny
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+32°  / +19°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 27 km/h
ciśnienie: 1011 hPa
wilgotność: 45%
zachmurzenie: 32%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+34° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: N 19 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: N 16 km/h
opady: 0.0 mm/h