wNieznane.pl

Bratysława

Informacje o BratysławieBratysława to stolica Słowacji. Miasto położone jest nad rzeką Dunaj w pobliżu granicy z Austrią i Węgrami. Klimat nieco cieplejszy niż w Polsce, choć trudno dostrzec większe różnice. Większa niż w Polsce częstotliwość wiatrów.

Rys historyczny
Bratysława leży na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego oraz Szlaku Dunajskiego. Z powodu położenia pierwsze wzmianki o osadzie pojawiają się już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Prawa miejskie miasto uzyskało pod koniec XIII w. Od XVI do XVIII w miasto koronacyjne władców Węgier jako część Królestwa Węgier. Na początku XX w stolica Słowacji, która wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 stycznia 1993 r. stolica Słowacji.

Sezon turystyczny i pogoda
Bratysławę można zwiedzać przez cały rok. Lepiej czynić to w ciepłych miesiącach od kwietnia do października. Bratysława leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, który pozwala na uprawę niektórych odmian winorośli. Zima raczej bez dużych mrozów.

Jedzenie i picie
W Bratysławie można znaleźć zarówno lokale, które serwują lokalne specjały, jak i restauracje globalnych sieci. Ceny porównywalne do cen w Polskich lokalach. Widoczny jest jednak wzrost cen od momentu wejścia Słowacji do strefy euro.

Waluta i ceny
Od 1 stycznia 2009 r. walutą obowiązującą na Słowacji jest euro. Skutkiem zmiany waluty jest m.in. wzrost cen. O ile wcześniej kraj naszych południowych sąsiadów postrzegany był przez Polaków jako dość tani, to obecnie przeszło to już do historii. Nocleg można znaleźć od ok. 20 euro za osobę w hostelach. Ceny potraw w restauracjach zaczynają się od 8-10 euro. Koszt półlitrowej wody na dworcu autobusowym to 1 euro. Co ciekawe w okolicznych sklepach taniej można kupić półlitrowe piwo.

Przepisy wjazdowe
Słowacja na należy do Unii Europejskiej, więc obywatele Polski nie mają problemów z wjazdem. Do przemieszczania się wystarczy dowód osobisty.


Jak dojechać?

Do Bratysławy można dojechać samochodem, pociągiem lub autokarem. Codzienne połączenie z Warszawy, Częstochowy i Katowic obsługuje PolskiBus. Możliwy jest także lot samolotem. W tym wypadku tańszym rozwiązaniem może być jednak lot do Wiednia i stamtąd podróż autobusem do Bratysławy. Dworzec autobusowy w Bratysławie znajduje się ok. 10 minut drogi pieszo od starego miasta.Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,26 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-06-14

Pogoda

Bratysława
Dziś, 16 czerwca 2019
ikona pogody+24°  / +17°
Lekkie opady deszczu
wiatr: NW 17 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 81%
zachmurzenie: 94%
opady: 0.1 mm/h

Poniedziałek, 17 czerwca 2019
ikona pogody+25° C    /  +15° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NNW 20 km/h
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 18 czerwca 2019
ikona pogody+25° C    /  +17° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: SE 5 km/h
opady: 0.3 mm/h