Informacje o Brnieodwróć kolory tekstu i tła

Brno to miasto położone na Morawach w Czechach. Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. To jednocześnie drugie co do wielkości miasto Czech. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, mają tu swoje siedziby różne instytucje państwowe. 

 

Rys historyczny

Przypuszcza się, że mniej więcej w V w. w miejscu obecnego Brna znajdowała się warownia, która skupiała ludność, a w XI w. istniał tu gród i kościół św. Mikołaja. Prawa miejskie Brno uzyskało w pierwszej połowie XIII w. Od tego czasu następował systematyczny rozwój miasta. Wybudowano zamek, mury miejskie, a następnie powstała twierdza Spilberk. W XVII w. do Brna przeniesiono stolicę Moraw. Tuż po tym wydarzeniu miasto bezskutecznie próbowały podbić wojska szwedzkie, a następnie pruskie. Po raz pierwszy Brno upadło dopiero na początku XIX w., kiedy poddało się wojskom napoleońskim. Wówczas zniszczono część murów miejskich, przez co do chwili obecnej zachowała się tylko jedna brama. Największy rozwój przemysłowy przypadł na XVIII wiek. Wówczas dominował tu przemysł tkacki. W 1839 roku doprowadzono z Wiednia linię kolejową, w roku 1846 Brno zyskało oświetlenie gazowe, w 1847 roku połączenie telegraficzne. Pierwszy tramwaj pojawił się na ulicach w 1869 roku. w latach późniejszych bogactwo zapewniały miastu fabryki zbrojeniowe.

 

Miasto nie ucierpiało zbytnio podczas II wojny światowej. Zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną 26 kwietnia 1945.

 

Sezon turystyczny i pogoda

Czechy znajdują się w tej samej strefie klimatycznej co Polska. Średnie temperatury powietrza oraz sumy opadów są więc podobne jak u nas. Najcieplejsze są oczywiście miesiące letnie i wtedy jest najlepszy czas na zwiedzanie Brna. Najzimniej jest w styczniu. Zimą temperatury często spadają poniżej zera.

 

Jedzenie i picie

W mieście znajdziemy zarówno restauracje globalnych sieci fast-food, jak i miejsca serwujące lokalne potrawy. Kuchnia czeska to przede wszystkim wieprzowina, ziemniaki, chleb, piwo i śmietana i słynne knedliki. Warto spróbować lokalnych smażonych czy marynowanych serów. Koniecznie trzeba napić się czeskiego piwa w jednej z wielu piwiarni.
 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
  Brno - pogoda:
Dziś, 22 maja 2018
+21°  / +14°
Umiarkowane lub silne opady deszczu

wiatr: SSE 21 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 75%
zachmurzenie: 85%
opady: 2.5 mm/h

Środa, 23 maja 2018
+23° C    /  +15° C
Lokalnie lekkie opady deszczu, możliwa burza
wiatr: SSE 10 km/h
opady: 2.9 mm/h

Czwartek, 24 maja 2018
+25° C    /  +15° C
Burza
wiatr: NE 17 km/h
opady: 0.7 mm/h

Piątek, 25 maja 2018
+25° C    /  +16° C
Burza
wiatr: ENE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 26 maja 2018
+26° C    /  +15° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: SE 10 km/h
opady: 0.0 mm/h