wNieznane.pl

Chalkidiki

Porady i wskazówkiDojazd na Chalkidiki

Na Chalkidiki można dostać się na kilka sposobów. Przede wszystkim z podwarszawskiego Modlina funkcjonuje bezpośrednie połączenie lotnicze do Salonik, oferowane przez tanie linie Ryanair. Ponadto można wykupić przelot czarterowy lub wycieczkę w jednym z biur podróży. Nieco bardziej skomplikowaną, ale wciąż korzystną cenowo opcją są loty tanimi liniami z przesiadką w jednym z europejskich miast. Można także dolecieć do Aten i dalej udać się do Salonik samolotem lub pociągiem, chociaż druga z opcji jest bardzo czasochłonna.

 

Jeśli nie samolotem, to samochodem. Odległość z Warszawy na Chalkidiki to ok. 2000 km, a droga przebiega przez Węgry, Serbię i Macedonię.

Poruszanie się po półwyspie

Chalkidiki to bardzo duży półwysep, jednak większość jego atrakcji znajduje się na "palcach", w związku z czym odległości są jeszcze większe. Optymalną opcją do zwiedzania jest wypożyczenie samochodu. Dobrze rozwinięta jest również sieć autobusowa KTEL. Dostępne połączenia, godziny odjazdów i ceny biletów na Kassandrze, Sithonii i w Ouranoupoli na Athos znajdziecie na stronie przewoźnika (w języku greckim i angielskim).

Plaże

Chalkdiki to niekończące się plaże z jasnym piaskiem i błękitną wodą. Uznaje się je za najczystsze w Europie. Aż 42 z nich oznaczono błękitną flagą, którą przyznaje się za czystość wody i piasku. Na Kassandrze dominują ciągnące się kilometrami dobrze zagospodarowane plaże. Z kolei Sithonia może pochwalić się przede wszystkim dziesiątkami mniejszych i większych zatoczek poprzedzielanych malowniczymi skałkami, choć nie brakuje także "molochów", jak choćby Agios Nikolaos, Nikiti, Toroni czy Sarti.

Położone na Athos Ouranoupoli dysponuje fragmentem piaszczystej plaży, ale nic straconego, bo na położonych tuż przy brzegu wysepkach Drenia i Ammouliani jest ich pod dostatkiem.

Pamiątki

Co przywieźć z Chalkidiki? Oprócz klasycznych pamiątek, jak magnesy, kalendarze czy szkło, można tu zakupić np. ceramikę, wyroby tkane. Z lokalnych produktów należy wymienić doskonałe miody, które dostępne są również w wersjach z dodatkami. Poza tym są owoce w słoikach w słodkiej lub miodowej zalewie, a także miejscowe wina, zioła i oczywiście oliwki.

Przez pośrednika czy na własną rękę

Grecja należy do krajów, gdzie jak najbardziej można udać się na własną rękę. Nie inaczej jest w przypadku Chalkidiki. Dogodne i niskokosztowe połączenia z Salonikami sprawiają, że wyjazd w to miejsce nie nastręcza żadnych problemów. Dodatkowo, na Chalkidiki nie brakuje hoteli, pensjonatów czy pokoi do wynajęcia. Jedyny wymóg to znajomość języka angielskiego (lub greckiego) w stopniu komunikatywnym :).
Pogoda

Chalkidiki
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+28°  / +22°
Słonecznie
wiatr: S 1 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 59%
zachmurzenie: 18%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: SSW 1 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 1 km/h
opady: 0.0 mm/h