wNieznane.pl

Gandawa

Porady i wskazówkiJarmark świąteczny, zimowy festyn

W okresie zimowym wiele europejskich miast organizuje jarmarki świąteczne lub też zimowe festyny. Tak jest też w Gandawie. Tutaj Święta Bożego Narodzenia trwają już od końcówki listopada. W różnych częściach miasta rozstawione są specjalne budki, gdzie można kupić choinki, piękne ozdoby świąteczne, dekoracje okolicznościowe, ale także rozmaite zimowe akcesoria - czapki, szale, rękawiczki, swetry itp. Nie brakuje oczywiście budek z jedzeniem. Są szybkie dania typu hot-dog, dania z grilla, frytki, a także ciepłe napoje.

Jarmark czy festyn dopełniają okolicznościowe imprezy i atrakcje.

Parkingi

W mieście dostępne są płatne parkingi, które umożliwiają pozostawienie auta na dłużej. Można próbować również zaparkować na ulicy, jednak w tym przypadku obowiązują limity czasowe. Maksymalny czas parkowania to cztery godziny. W nocy można parkować przez 8 godzin. Jeżeli to zbyt mało, po tym czasie należy ponownie uiścić opłatę.

Godzina parkowania kosztuje ok. 2-2,40 euro, dwie godziny - ok. 3,50 euro, cztery godziny - 7 euro.

Pamiątki

W wielu miejscach miasta można napotkać sklepy z pamiątkami. Znaleźć tu można wszystko to, co w innych turystycznych miastach - pocztówki, magnesy, figurki, czapki, koszulki, torby i różne inne drobiazgi.

 

Smakosze mogą sięgnąć po słynne belgijskie wyroby z czekolady. Wybór jest ogromny - od czekolady na wagę, przez różnego rodzaju pralinki i cukierki, po prawdziwe czekoladowe dzieła sztuki - zwierzątka, domki, kwiatki... Można wybrać każdy rodzaj czekolady, czekoladę z marcepanem, bakaliami, owocami.

 

Belgia to także raj dla piwoszy. Lokalne piwa można zakupić w sklepach z pamiątkami, ale lepiej wybrać się do specjalnych sklepów, gdzie znaleźć można niezliczoną liczbę odmian złocistego trunku.

Panorama miasta

Średniowieczna zabudowa Gandawy bardzo efektownie wygląda z góry. Najlepszą opcją do jej podziwiania jest punkt widokowy na dzwonnicy (Belfort). Na górę trzeba można wjechać windą. Na poszczególnych piętrach znajdują się ekspozycje, natomiast na samej górze mała galeria widokowa.

Gandawa nocą

Miasto bardzo efektownie prezentuje się po zmroku. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto je obejrzeć wieczorową porą. Zabytkowe budynki i kamienice są ładnie podświetlone. Może to być alternatywa dla zwiedzania w deszczu i wówczas, gdy niebo jest całkowicie zachmurzone, co w Belgii zdarza się często.

Zakaz publikacji fotografii

Belgia jest jednym z krajów, które wdrożyły klauzurę dyrektywy unijnej z 2001 r. o prawie autorskim w społeczeństwie cyfrowym, która wprowadza zakaz publikacji zdjęć obiektów publicznych bez zgody właściciela praw autorskich. We Francji Belgii i Włoszech budynki publiczne mogą być fotografowane jedynie na użytek prywatny, a publikowanie tych wizerunków bez zgody właściciela praw autorskim jest niezgodne z prawem.
Pogoda

Gandawa
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+21°  / +12°
Słonecznie
wiatr: NW 16 km/h
ciśnienie: 1024 hPa
wilgotność: 54%
zachmurzenie: 23%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+27° C    /  +10° C
Słonecznie
wiatr: SE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +13° C
Słonecznie
wiatr: ENE 15 km/h
opady: 0.0 mm/h