wNieznane.pl

Kordoba

Mezquita (katedra)Wielki Meczet w Kordobie (La Mezquita) pochodzi z VIII w. W późniejszym okresie był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie pełni funkcję katedry rzymskokatolickiej, a stanął na miejscu kościoła wzniesionego przez Wizygotów. Budowla jest znana głównie dzięki słynnej sali z lasem kolumn, a dzięki swojej dużej powierzchni, stanowi największy tego typu obiekt w Europie. Po rekonkwiście Hiszpanie postawili na środku meczetu katedrę gotycką, tworząc niesamowitą mieszkankę stylów i kultur.


Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu ok. 600 r., za panowania Wizygotów. Szybko jednak odkupił ją emir Kordoby Abd ar-Rahman I i wybudował w tym miejscu meczet. Sala kolumnowa zawierała pierwotnie 110 kolumn pochodzących ze starożytności, później liczbę tę systematycznie zwiększano, aż do 544! Wielokrotnie też przebudowywano i powiększano wnętrze.


W 1236, kiedy Kordobę zajął Ferdynand III Święty, król Kastylii, meczet przemieniono w kościół, do którego dodano kaplice, a w XV w. powstała katedra renesansowa pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Od 1984 r. Mezquita wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przy budowli znajduje się dziedziniec z drzewkami pomarańczowymi i przekształcony w renesansową wieżę minaret, skąd można podziwiać panoranę Kordoby.Zdjęcia Mezquita (katedra)


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,29 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-11-14

Pogoda

Kordoba
Dziś, 17 listopada 2019
ikona pogody+10°  / +2°
Silne zachmurzenie
wiatr: SSW 7 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 90%
opady: 0.1 mm/h

Poniedziałek, 18 listopada 2019
ikona pogody+15° C    /  +6° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 19 listopada 2019
ikona pogody+15° C    /  +6° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: ENE 3 km/h
opady: 0.0 mm/h