wNieznane.pl

Kordoba

Mezquita (katedra)Wielki Meczet w Kordobie (La Mezquita) pochodzi z VIII w. W późniejszym okresie był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie pełni funkcję katedry rzymskokatolickiej, a stanął na miejscu kościoła wzniesionego przez Wizygotów. Budowla jest znana głównie dzięki słynnej sali z lasem kolumn, a dzięki swojej dużej powierzchni, stanowi największy tego typu obiekt w Europie. Po rekonkwiście Hiszpanie postawili na środku meczetu katedrę gotycką, tworząc niesamowitą mieszkankę stylów i kultur.


Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu ok. 600 r., za panowania Wizygotów. Szybko jednak odkupił ją emir Kordoby Abd ar-Rahman I i wybudował w tym miejscu meczet. Sala kolumnowa zawierała pierwotnie 110 kolumn pochodzących ze starożytności, później liczbę tę systematycznie zwiększano, aż do 544! Wielokrotnie też przebudowywano i powiększano wnętrze.


W 1236, kiedy Kordobę zajął Ferdynand III Święty, król Kastylii, meczet przemieniono w kościół, do którego dodano kaplice, a w XV w. powstała katedra renesansowa pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Od 1984 r. Mezquita wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przy budowli znajduje się dziedziniec z drzewkami pomarańczowymi i przekształcony w renesansową wieżę minaret, skąd można podziwiać panoranę Kordoby.Zdjęcia Mezquita (katedra)


Pogoda

Kordoba
Dziś, 12 lipca 2020
ikona pogody+39°  / +22°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 7 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 52%
zachmurzenie: 48%
opady: 0.8 mm/h

Poniedziałek, 13 lipca 2020
ikona pogody+40° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 2 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 lipca 2020
ikona pogody+39° C    /  +23° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 6 km/h
opady: 0.0 mm/h