wNieznane.pl

Liverpool

Informacje o LiverpooluLiverpool to miasto położone na zachodnim wybrzeżu Anglii. Jest jednym z najważniejszych ośrodków portowych w Wielkiej Brytanii, z dobrze rozwiniętymi gałęziami przemysłu. W centrum znajduje się szereg zabytkowych budynków, ale miasto kojarzone jest przede wszystkim z nieistniejącym już zespołem The Beatles. 

 

Rys historyczny

Pierwsze ślady trwałego osadnictwa na tym terenie szacuje się na VI w. Oficjalny początek miasta to pierwsze lata XIII w., kiedy król Jan I założył w tym miejscu port. W kolejnych latach powstawały budynki miejskie - zamek, ratusz, pałace. Od połowy XVII w. miasto znacznie zyskało na znaczeniu ze względu na rozpoczęcie handlu z Ameryką. W XIX w. zbudowano szereg doków, m.in. Doki Alberta. W tym okresie miasto silnie się rozwijało - powstawały bogato zdobione budynki, m.in. St George's Hall, a także linia kolejowa łącząca Liverpool z Manchesterem. W tym właśnie mieście w 1960 r. działalność rozpoczął znany na całym świecie zespół The Beatles. 

 

Sezon turystyczny i pogoda

Liverpool znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, co oznacza chłodne lato i łagodną zimę. Średnia temperatura latem to +14-16 stopni, natomiast zimą +1-2 stopnie. Cechą charakterystyczną są duże opady deszczu przez cały rok. Pogoda w Liverpoolu jest bardzo zmienna - potrafi zmienić się całkowicie w ciągu zaledwie kilku godzin. 

Latem temperatury mogą sięgać powyżej 20 stopni, a słońce świeci przez ok. 6 godzin w ciągu doby. Jesień to najbardziej mokra pora roku - pada regularnie, a w powietrzu cały czas unosi się wilgoć. Nocą możliwe lokalne przymrozki. Zima trwa od połowy listopada do końca lutego. Zdarzają się opady śniegu. 

Późna wiosna i lato to najlepsza pora na zwiedzanie Liverpoolu. Deszczu jest wówczas mniej, a temperatura znośna. 

 

Jedzenie i picie

Liverpool nie wyróżnia się spośród innych brytyjskich miast jeśli chodzi o jedzenie i picie. Dominuje tłuste, proste jedzenie, oparte na daniach, które można przyrządzić szybko i łatwo. Popularne są wszelkiego rodzaju burgery, pieczone mięsa, ziemniaki, smażona ryba z frytkami (Fish & Chips). .Warzyw jest mało, a dania przyprawia się mało, przez co często są mdłe. Tradycyjne angielskie śniadanie to jajko sadzone, kiełbaska, bekon, fasolka i tosty. Pieczywo jada się najczęściej w formie tostów. Najpopularniejsze napoje to oczywiście piwo i kawa. Nie można także zapomnieć o słynnej popołudniowej herbacie, którą obecnie pija się już rzadziej. 

 

Waluta i ceny

Walutą obowiązującą w Anglii jest funt szterling. Ceny w sklepach są nieco wyższe niż w Polsce. W zależności od produktu, różnica bywa większa lub mniejsza. Za posiłek w barze czy pubie trzeba zapłacić od 2 do 8 funtów, piwo to wydatek ok. 3 funtów. Drogie jest mięso i wędliny oraz owoce. Tańsze są produkty przetworzone. W niektórych sklepach można dostać polskie produkty spożywcze. 

 

Za pamiątki trzeba zapłacić trochę więcej - magnes na lodówkę to koszt ok. 2 funtów, budka-skarbonka z galaretkami kosztuje ok. 8 funtów. Opłaca się natomiast zakupić perfumy na lotnisku - przeceny sięgają nawet 40-50%.

 

Elektryczność
Wybierając się do Anglii, warto pomyśleć o "przejściówkach" do gniazdek elektrycznych. Zasilanie prądem wynosi tam bowiem 220 V AC i niezbędne są specjalne wtyczki 3-bolcowe.

 

Przepisy wjazdowe

Przy wjeździe na terytorium Wielkiej Brytanii obowiązuje kontrola paszportowa. Do przekroczenia granicy niezbędny jest paszport lub dowód osobisty. 

 

Jak dojechać?

Najwygodniej dotrzeć samolotem. Czas przelotu z Warszawy wynosi ok. 2,5 godziny. Można dolecieć bezpośrednio do Liverpoolu lub do położonego niedaleko Manchesteru, skąd kursują do centrum miasta shuttle busy. Z Lotniska w Liverpoolu do centrum można dostać się autobusem miejskim, którego przystanek znajduje się przed terminalem. 

Do Anglii można także dojechać samochodem, przez Francję. Odległość z Warszawy wynosi ok. 2000 km, co daje 18 godzin jazdy. 
Pogoda

Liverpool
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+19°  / +9°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 19 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 69%
zachmurzenie: 60%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+19° C    /  +9° C
Silne zachmurzenie
wiatr: S 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+21° C    /  +9° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h