wNieznane.pl

Londyn

Informacje o LondynieLondyn jest w czołówce największych miast w Europie. Położony jest na południu Wielkiej Brytanii, nad rzeką Tamizą. To także jedno z największych centrów finansowych i medialnych i jeden z chętniej wybieranych kierunków imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej. Stolica Wielkiej Brytanii cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Szacuje się, że rocznie odwiedza ją ok. 30 milionów osób! Dla Polaków stała się bardziej dostępna dzięki dobrze rozwiniętej siatce połączeń tanich linii lotniczych.

 

Rys historyczny

Szacuje się, że początki osadnictwa na terenie dzisiejszego Londynu sięgają pierwszych lat naszej ery. Ok. 45 r. n.e. na długo teren został opanowany przez Rzymian. Stolicą Królestwa Essexu Londyn został już w XI w. i mniej więcej od tego momentu rozpoczął się jego silny rozwój. Stolicę całej Anglii przeniesiono do miasta po zbudowaniu Pałacu Westminsterskiego (obecnie Parlament), który stał się siedzibą dworu królewskiego.

 

W 1666 r.  w mieście doszło do pożaru, który przyniósł ogromne straty - już i tak duże po wcześniejszej epidemii dżumy. W XVIII w. zburzono mury miejskie, dzięki czemu Londyn zaczął się jeszcze bardziej rozrastać. Współczesny Londyn powstał z połączenia trzech miast: Westminsteru, Southwark i Londynu właściwego. 

 

W trakcie II wojny światowej miasto nie ucierpiało tak bardzo jak inne europejskie stolice, dzięki czemu do dzisiaj w dobrym stanie zachowały się najciekawsze zabytki. 


Sezon turystyczny i pogoda

Londyn znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, z większymi jednak średnimi rocznymi opadami niż w innych miejscach Wielkiej Brytanii. Najcieplej jest w lipcu, kiedy średnia temperatura waha się pomiędzy 13 stopni a 23 stopnie. Najzimniej jest w styczniu, ale nawet wówczas średnia temperatura jest dodatnia i wynosi 2 do 8 stopni.  

 

Jedzenie i picie

Kuchnia brytyjska to przede wszystkim smażenie i pieczenie. Nawet pieczywo jada się opiekane, w formie tostów, grzanek. Dużą popularnością cieszą się tradycyjne fish&chips, czyli ryba z frytami, oraz burgery. Dania są zwykle mało przyprawione i podawane z sosami typu HP czy barbecue. Klasyczne angielskie śniadanie to tost, jajko sadzone, kiełbaska, bekon i fasolka, czasami z dodatkiem warzyw.

Pije się oczywiście herbatę, a także piwo. 

 

Jeśli ktoś nie ma ochoty na klasyczne angielskie jedzenie, w Londynie z pewnością znajdzie coś dla siebie. Są tu restauracje włoskie, tajskie, indyjskie, a także popularne także w Polsce fast foody. 

 

Monitoring, bezpieczeństwo

Londyn jest bardzo dużym miastem, którego znaczny odsetek ludności stanowią imigranci, zarówno z Europy, jak i Azji, Afryki czy regionu Morza Karaibskiego. Zdarza się na ulicach zobaczyć żebraków czy bezdomnych. Mimo takiej mieszanki etnicznej i kulturowej, a także wyraźnych różnic ekonomicznych, Londyn jest miejscem stosunkowo bezpiecznym. Wszystko za sprawą silnie rozwiniętej sieci monitoringu miejskiego. Praktycznie na każdym kroku, w każdym przejściu podziemnym, autobusie, pociągu, na każdym skrzyżowaniu czy po prostu przed budynkami lub w ich wnętrzach znajdują się setki kamer, które bez przerwy śledzą co dzieje się w mieście. Wielu z nich nie widać na pierwszy rzut oka, ale często o ich obecności informują specjalne tablice.

Przy każdym ważniejszym zabytku porządku pilnują miejscy policjanci. 

 

Elektryczność
Wybierając się do Anglii, warto pomyśleć o "przejściówkach" do gniazdek elektrycznych. Zasilanie prądem wynosi tam bowiem 220 V AC i niezbędne są specjalne wtyczki 3-bolcowe.

 

Przepisy wjazdowe

Przy wjeździe na terytorium Wielkiej Brytanii obowiązuje kontrola paszportowa. Do przekroczenia granicy niezbędny jest paszport lub dowód osobisty.  Kontrole na lotniskach mogą być bardzo drobiazgowe.


Jak dojechać?

Do Londynu można dojechać z Polski samochodem, jednak wiąże się to ze sporymi kosztami i koniecznością przeprawy przez Kanał La Manche. Innym rozwiązaniem jest podróż np. do Paryża czy Brukseli i stamtąd szybką koleją, dojeżdżającą do centrum miasta. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak podróż samolotem. Tanie linie lotnicze ofertują dobrze rozwiniętą siatkę połączeń z Wielką Brytanią. Ceny biletów są dosyć niskie, a lot trwa ok. 2,5 godziny (w zależności od miasta wylotu może być dłuższy lub krótszy). Przeloty do Londynu z Polski oferują m.in. Ryanair, Wizzair czy easyJet. Zdarza się, że połączania do Londynu w promocyjnych cenach oferuje LOT. Pogoda

Londyn
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+22°  / +11°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NW 11 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 52%
zachmurzenie: 26%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +12° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +13° C
Słonecznie
wiatr: ESE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h