wNieznane.pl

Praga

Informacje o Pradze



Praga to stolica i największe miasto Republiki Czeskiej. Znajduje się w centralnej części kraju, nad rzeką Wełtawą. Praga jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym, siedzibą większości czeskich urzędów centralnych. Posiada międzynarodowy port lotniczy i rozbudowaną sieć metra. 

Praga powstała w 1784 r. z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych części, których początki sięgają średniowiecza: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Malej Strany i Hradczan. Od 1992 r. centrum miasta znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

 

Rys historyczny

Pierwszymi mieszkańcami terenów nad Wełtawą były osiedlające się tu od ok. 500 roku p.n.e. plemiona celtyckie. Zostały one stopniowo wyparte przez napływający pomiędzy IX a VI wiekiem p.n.e. germański lud Markomanów. Pierwsze plemiona słowiańskie przybyły na te tereny ok. 500 roku. Walki o dominacje doprowadziły ok. 800 roku do władzy dynastię Przemyślidów, którzy założyli tu miasto. Wznieśli oni dwie warowne osady: Zamek Praski i Wyszehrad. W 1784 r. w jedno miasto połączono pięć wcześniej samodzielnych części: Stare Miasto, Nowe Miasto, Josefov, Malą Stranę i Hradczany.

W 1918 Praga została stolicą nowo utworzonej Czechosłowacji. W latach 1939-45 okupowana przez Niemcy, wyzwolona w 1945. W roku 1993 po odłączeniu się Słowacji, miasto zostało stolicą Republiki Czeskiej. 

 

Sezon turystyczny i pogoda

Czechy leżą w tej samej strefie klimatycznej, co Polska. Jeżeli zależy nam na słonecznej pogodzie i wysokiej temperaturze, warto wybrać się do Pragi latem, co niestety i tak nie stanowi gwarancji dobrej pogody. 

 

Jedzenie i picie

W mieście znajdziemy zarówno restauracje globalnych sieci fast-food, jak i miejsca serwujące lokalne potrawy. Kuchnia czeska to przede wszystkim wieprzowina, ziemniaki, chleb, piwo i śmietana i słynne knedliki. Koniecznie trzeba napić się czeskiego piwa w jednej z wielu piwiarni. Warto pamiętać, że wystawione na stole dodatki do piwa są płatne - np. za precle płaci się w zależności od liczby zjedzonych ciastek.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.

 

Jak dojechać?

Do Pragi z Polski można dojechać na wiele sposobów - samochodem, pociągiem, jak i samolotem. Przelot z Warszawy do stolicy Czech trwa niespełna godzinę, ale bilety są stosunkowo drogie. Warszawę i Pragę dzieli niewiele ponad 600 km, z czego od polskiej granicy cała trasa przebiega autostradą.

 

Gdzie nocować?

Stolica Czech posiada dobrze rozbudowaną bazę hoteli i hosteli. Bez większego problemu można znaleźć hotel, w którym dwuosobowy pokój za jedną noc kosztuje w granicach 120-150 zł. Dogodne umiejscowienie - np. wzdłuż linii metra - w zupełności wystarczy do sprawnego przemieszczenia się w każdą część miasta.




Pogoda

Praga
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+20°  / +11°
Lekkie opady deszczu
wiatr: NNW 16 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 78%
zachmurzenie: 88%
opady: 0.3 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+21° C    /  +9° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +10° C
Słonecznie
wiatr: ESE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h