wNieznane.pl

Riwiera Turecka

Informacje o Riwierze Tureckiej



Riwiera Turecka to region położony w południowo-zachodniej Turcji. Ciągnie się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego, od prowincji Antalya do prowincji Muğla. Jego część stanowi Riwiera Egejska - jak sama nazwa wskazuje, obejmująca wybrzeże Morza Egejskiego. Dla ułatwienia w polskich biurach Riwiera Turecka obejmuje wybrzeże mniej więcej od miejscowości Kaş na wschód aż do okolic Alanyi. Główne ośrodki turystyczne to Alanya, Antalya, Belek, Kaş, Kemer i Side. To najchętniej odwiedzana przez turystów część Turcji i trudno się temu dziwić. Turkusowe ciepłe morze, wspaniałe plaże, malownicze zatoczki w otoczeniu gór, do tego łagodny klimat, wysokie temperatury aż do póżnej jesieni, a także doskonałe zaplecze hotelowe, gastronomiczne i rozrywkowe oraz sporo atrakcji naturalnych - wszystko to oferuje Riwiera Turecka. A co najważniejsze - za przystępną cenę.

Rys historyczny

Tereny Riwiery Tureckiej zamieszkane są od okresu neolitu, czyli od ok. 2000 lat p.n.e. Pierwsze wzmianki o będącej kluczowym miastem w regionie Alanyi pochodzą z IV wieku p.n.e. Historia tych terenów jest bardzo burzliwa. W VI w. p.n.e. obszar dzisiejszej Turcji został podbity przez Persów, a następnie syryjskich Seleucydów. Ok. 100 lat p.n.e. władzę w regionie sprawowali Rzymianie, ale wybrzeża Morza Egejskiego znajdowały się pod wpływem Grecji. Z tego okresu pochodzą dzisiejsze ruiny miast, np. Efez, Halikarnas, Didyma, Milet i wiele innych. Wywodzące się z Grecji kultury mykeńska, dorycka i jońska wyraźnie zaznaczyły się w literaturze, filozofii, ceramice, rzeźbie i architekturze. Kolejny ważny okres w dziejach południowej części Turcji to czasu istnienia Cesarstwa Bizantyjskiego. Okres największego rozkwitu imperium przypada na XVI w., za panowania Sulejmana Wspaniałego. Wraz z końcem XVII w. imperium zaczęło stopniowo upadać. Do ostatecznego upadku państwa doprowadziło opowiedzenie się po stronie Niemiec i przegrana w I wojnie światowej. Ten region został przyznany Włochom, ale kraj ocaliło powstanie w 1919 r. pod wodzą Mustafy Kemala Paszy i podpisanie traktatu w Lozannie.

Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny na południu Turcji trwa od maja do końca października. Średnia temperatura powietrza w tych miesiącach wynosi ponad 25 stopni. Latem średnia temperatura wynosi 35 stopni, ale należy spodziewać się dni, kiedy na termometrach będzie ponad 40 stopni. Od czerwca do września w tym rejonie Turcji w zasadzie nie pada, można się jedynie spodziewać przejściowych gwałtownych burz, ale zdarzają się one sporadycznie. Temperatura wody latem sięga 28 stopni, by w kolejnych miesiącach stopniowo się ochładzać.

Zimą temperatura powietrza zwykle nie spada poniżej 16 stopni, ale opadów jest więcej.

Wybrzeże i plaże

Liczące ok. 400 km długości wybrzeże Morza Śródziemnego jest bardzo różnorodne. Są tu malownicze zatoczki otoczone wysokimi górami, a także ciągnące się kilometrami szerokie plaże, wzdłuż których zbudowano wielkie kompleksy hotelowe. Jedną z najbardziej znanych i cenionych jest położona w Alanyi piaszczysta Plaża Kleopatry. Większość plaż w regionie jest żwirkowa, czasem z domieszką piasku, ale można spotkać również plaże piaszczyste. Warto pamiętać, że fragmenty plaż bywają wydzielone dla poszczególnych hoteli. Sporą atrakcję stanowią także plaże przechodzące w mierzeje. Na tureckim wybrzeżu jest ich całkiem sporo. Najsłynniejsza znajduje się w okolicy miasta Manavgat, ale warto również wybrać się na plażę Kumköy niedaleko Alanyi.

Jedzenie i picie

W tym rejonie Turcji da się znaleźć akcenty kuchni greckiej - spotkamy tu ser typu feta, oliwki. W jadłospisie dominuje jagnięcina, jada się dużo warzyw, również faszerowanych. Powszechne są również typowo tureckie dania - np. pide (turecka pizza). Pije się przede wszystkim gorącą, mocną i bardzo słodką herbatę, w specjalnych szklankach. Na ochłodę bardzo dobry jest ayran - napój z jogurtu i wody. W każdym regionie Turcji można skosztować lokalnego piwa Efes.

Przepisy wjazdowe

Od obywateli polskich wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. Nie ma możliwości wjazdu za okazaniem dowodu osobistego. Wizę można zakupić po przylocie na lotnisku lub elektronicznie poprzez ambasadę turecką. Wiza uprawnia do pobytu łącznie do 90 dni w ciągu 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wjazdu). Jej koszt to 20 USD/15 EUR (na lotnisku jest droższa, ale można zapłacić w lokalnej walucie). W związku z powyższym obywatele polscy przy wjeździe do Turcji winni posiadać paszporty ważne na okres co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.




Pogoda

Riwiera Turecka
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+27°  / +21°
Słonecznie
wiatr: SSW 4 km/h
ciśnienie: 1004 hPa
wilgotność: 55%
zachmurzenie: 20%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+27° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: S 3 km/h
opady: 0.0 mm/h