wNieznane.pl

Saloniki

Informacje o SalonikachSaloniki (Θεσσαλονίκη, Tesaloniki, Thessaloniki) to drugie co do wielkości miasto w Grecji. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, nad Zatoką Salonicką. Jest stolicą greckiego regionu Macedonia. Znajduje się tu duże lotnisko międzynarodowe, dokąd latają tanie linie z Polski.

 

Rys historyczny

Miasto zostało założone ok. 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony, Tessaloniki. Od 146 p.n.e. należało do państwa rzymskiego, a za czasów panowania cesarza Galeriusza utrzymywały silną pozycję. Następnie Saloniki stały się częścią Bizancjum. Później było wielokrotnie atakowane - przez Słowian, Arabów, Normanów. W 1387 zostało zdobyte przez Turków, a następnie odzyskane przez Bizancjum w 1405, by w 1423 zostać sprzedane Wenecji. W 1430 Saloniki ostatecznie zdobyli Turcy. To właśnie w Salonikach urodził się Mustafa Kemal Atatürk, słynny turecki przywódca. Do Grecji trafiło 8 listopada 1912, podczas wojen bałkańskich. W 1922 r. nastąpiła wymiana ludności - do Salonik trafili Grecy zamieszkujący wcześniej tereny Turcji. Wysiedlono natomiast z miasta ludność muzułmańską.
Miasta nie oszczędziła również II wojna światowa, kiedy wymordowano ok. 60 000 zamieszkujących tu Żydów.


Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny trwa od maja do października. W maju woda jest zbyt chłodna, żeby się kąpać, natomiast w październiku roślinność przygotowuje się do zimy. Średnie temperatury powietrza od czerwca do września wynoszą ok. 30 stopni. W tym czasie nie powinno padać. Opady występują przede wszystkim od października do maja.

 

Jedzenie i picie

Kuchnia grecka oparta jest na naturalnych produktach. W diecie znajdują się świeże warzywa i owoce, kozie sery, mleko i jogurty, jagnięcina, kozina, ryby, owoce morza, a przede wszystkim oliwki i wytłaczana z nich oliwa. Całość dopełniają świeże zioła i przyprawy oraz miód z miejscowych pasiek. Typowe posiłki to suvlaki, gyros, sałatka grecka, grillowane i pieczone kawałki mięsa, faszerowane pomidory i liście winogron, kotleciki z mięsa, potrawy rybne, owoce morza oraz oczywiście sos tzatziki. Specjalnością regionu są grillowane sery. Typowa dla tego regionu potrawa to bougatsa, czyli słodka przekąska na bazie ciasta filo z serowym nadzieniem. Może być posypana cukrem i cynamonem.

W każdej tawernie i w barze czy sklepie można zakupić popularne greckie piwo Mythos.


Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Saloniki
Dziś, 2 grudnia 2021
ikona pogody+13°  / +6°
Słonecznie
wiatr: NNE 4 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 66%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 3 grudnia 2021
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: E 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 4 grudnia 2021
ikona pogody+15° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 7 km/h
opady: 0.0 mm/h