Informacje o Salzburguodwróć kolory tekstu i tła

Salzburg, w Polsce znany również pod nazwą Solnogród, to miasto położone w północno-zachodniej części Austrii, niedaleko granicy z Niemcami. Leży w Alpach, jest ważnym centrum turystycznym i sportów zimowych, a jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Rys historyczny

Pierwszymi osadnikami na tych terenach byli Celtowie, za czasów Cesarstwa Rzymskiego tereny trafiły pod jego władzę. W VII wieku św. Rupert założył tu klasztor św. Piotra i został pierwszym biskupem Salzburga. To on również nadał miastu jego obecną nazwę, która oznacza "Zamek Solny". W okolicy znajdują się bowiem kopalnie soli. W 1805 Salzburg został przyłączony do Cesarstwa Austrii, jednak szybko stał się ponowie częścią Królestwa Bawarii. Dopiero podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1815 Salzburg został zwrócony Austrii. Podczas II wojny światowej znajdował się tutaj obóz koncentracyjny. Miasto ucierpiało również podczas bombardowań.
 

Sezon turystyczny i pogoda

Salzburg położony jest w strefie klimatu umiarkowanego alpejskiego. Odznacza się dużą średnią opadów w ciągu roku, nawet latem. Średnia roczna temperatura wynosi tylko 9 stopni. Latem jest średnio 18 stopni - lipiec jest najcieplejszym miesiącem. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem i średnia temperatura wynosi wówczas -1 stopień. Austria jest miejscem kojarzonym głównie ze sportami zimowymi, jednak to doskonałe miejsce na wypoczynek również latem. Ogromna liczba pieszych i rowerowych szlaków górskich, kolejek linowych, czynnych przez cały rok, doskonałe zaplecze sportów zimowych, a także krystalicznie czyste jeziora, w których latem woda nierzadko przekracza 20 stopni, a do tego świeże powietrze i zapierające dech widoki - to wszystko sprawia, że Austria jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów przez cały rok.

 

Jedzenie i picie

Kuchnia alpejska jest dosyć zróżnicowana. Można tu zjeść tradycyjny sznycel wieprzowy, zwykle z dodatkiem frytek, ale także różnego rodzaju mięsa i kluski. Słynna jest np. zupa z knedlami. Pija się przede wszystkim piwo. Austria słynna jest jednak przede wszystkim z deserów. Tradycja kawiarni pochodzi z XVII w. Do dzisiaj w Salzburgu istnieje Café Tomaselli - najstarsza kawiarnia w tej części Europy Zachodniej. Z kolei w otwartej w XIX w. Café Fürst wymyślono słynne czekoladki Mozartkugel, czyli kule Mozarta. W ich środku znajduje się marcepan, otoczony nugatem. Z Austrii pochodzi także powszechnie znane ciasto strudel.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
  Salzburg - pogoda:
Dziś, 22 maja 2018
+23°  / +10°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: NE 9 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 49%
zachmurzenie: 27%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 23 maja 2018
+24° C    /  +11° C
Lokalnie lekkie opady deszczu, możliwa burza
wiatr: NNE 7 km/h
opady: 0.6 mm/h

Czwartek, 24 maja 2018
+24° C    /  +11° C
Burza
wiatr: NNE 9 km/h
opady: 0.3 mm/h

Piątek, 25 maja 2018
+25° C    /  +12° C
Burza
wiatr: SE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 26 maja 2018
+27° C    /  +12° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 9 km/h
opady: 0.0 mm/h