wNieznane.pl

Salzburg

Informacje o SalzburguSalzburg, w Polsce znany również pod nazwą Solnogród, to miasto położone w północno-zachodniej części Austrii, niedaleko granicy z Niemcami. Leży w Alpach, jest ważnym centrum turystycznym i sportów zimowych, a jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Rys historyczny

Pierwszymi osadnikami na tych terenach byli Celtowie, za czasów Cesarstwa Rzymskiego tereny trafiły pod jego władzę. W VII wieku św. Rupert założył tu klasztor św. Piotra i został pierwszym biskupem Salzburga. To on również nadał miastu jego obecną nazwę, która oznacza "Zamek Solny". W okolicy znajdują się bowiem kopalnie soli. W 1805 Salzburg został przyłączony do Cesarstwa Austrii, jednak szybko stał się ponowie częścią Królestwa Bawarii. Dopiero podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1815 Salzburg został zwrócony Austrii. Podczas II wojny światowej znajdował się tutaj obóz koncentracyjny. Miasto ucierpiało również podczas bombardowań.
 

Sezon turystyczny i pogoda

Salzburg położony jest w strefie klimatu umiarkowanego alpejskiego. Odznacza się dużą średnią opadów w ciągu roku, nawet latem. Średnia roczna temperatura wynosi tylko 9 stopni. Latem jest średnio 18 stopni - lipiec jest najcieplejszym miesiącem. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem i średnia temperatura wynosi wówczas -1 stopień. Austria jest miejscem kojarzonym głównie ze sportami zimowymi, jednak to doskonałe miejsce na wypoczynek również latem. Ogromna liczba pieszych i rowerowych szlaków górskich, kolejek linowych, czynnych przez cały rok, doskonałe zaplecze sportów zimowych, a także krystalicznie czyste jeziora, w których latem woda nierzadko przekracza 20 stopni, a do tego świeże powietrze i zapierające dech widoki - to wszystko sprawia, że Austria jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów przez cały rok.

 

Jedzenie i picie

Kuchnia alpejska jest dosyć zróżnicowana. Można tu zjeść tradycyjny sznycel wieprzowy, zwykle z dodatkiem frytek, ale także różnego rodzaju mięsa i kluski. Słynna jest np. zupa z knedlami. Pija się przede wszystkim piwo. Austria słynna jest jednak przede wszystkim z deserów. Tradycja kawiarni pochodzi z XVII w. Do dzisiaj w Salzburgu istnieje Café Tomaselli - najstarsza kawiarnia w tej części Europy Zachodniej. Z kolei w otwartej w XIX w. Café Fürst wymyślono słynne czekoladki Mozartkugel, czyli kule Mozarta. W ich środku znajduje się marcepan, otoczony nugatem. Z Austrii pochodzi także powszechnie znane ciasto strudel.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Salzburg
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+20°  / +11°
Lekkie opady deszczu
wiatr: WNW 5 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 88%
zachmurzenie: 56%
opady: 0.5 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+23° C    /  +9° C
Słonecznie
wiatr: NNE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +10° C
Słonecznie
wiatr: NNE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h